Upoznavanje poljoprivrednika sa IPARD programima
Proteklih ali i predstojećih dana, jedna od misija Savetodavnih stručnih službi širom Srbije bila je i biće upoznavanje poljoprivrednika sa svim prednostima, ali i potencijalnim nedostacima IPARD programa Evropske unije.
S obzirom na to da je taj program relativno nov na našim prostorima, još uvek je enigma svima, podjednako i stručnim konsultantima i poljoprivrednicima. Kako bi se brojne nedoumice potencijalnih korisnika sredstava iz Subotice i okoline, svele na minimum, sve je više stručnih predavanja na tu temu i u Poljoprivrednoj savetodavnoj stručnoj službi tog grada na severu Bačke.
Rigorozni standardi
Ograničavajući faktori za prolazak u drugi krug su rigorozni standardi, kaže Anica Marcikić, agroekonomistkinja, koja je prošla IPARD obuku republičkog Ministarstva poljoprivrede. Marcikićeva dodaje da je IPARD program sa jasno definisanim pravilima, a na potencijalnim korisnicima je da se uklope u ta pravila, da svemu tome prilagode svoju proizvodnju, pa čak i pristup tržišnoj poljoprivredi.
Manji odziv poljoprivrednika za IPARD sredstva u našoj zemlji, ona pripisuje činjenici da među njima još uvek postoji bojazan da neće zadovoljiti prilično visoke evropske standarde. Naša sagovornica napominje da su nacionalni konkursi neznatno lakši za konkurisanje, te se veći broj paora radije odlučuje za njih.
Šta pokazuje praksa?
Tihomir Gabrić iz sela Bikovo, nadomak Subotice, ima sve predispozicije za dobijanje pomenutih sredstava, navodi agroekonomistkinja Anica Marcikić. Sama činjenica da je Tihomir mlad, vredan, pun entuzijazma i da želi dugoročno da ostane na porodičnom gazdinstvu, dovoljna je, kaže ona, za dobijanje zelenog svetla u Ministarstvu.
Tihomir spremno dočekuje IPARD podsticajna sredstva. Želja mu je da obnovi mehanizaciju za potrebe radova na oko 250 hektara zemlje. Kaže da su pedantno ispratili sve neophodne korake IPARD programa, koji su jasno definisani, predali dokumenta i nadaju se pozitivnom signalu iz nadležnog Ministarstva. On apeluje na državu da ubrza donošenje neophodnih zakonskih regulativa, koji bi uneli više reda i u praksi olakšali zainteresovanim poljoprivrednicima prilikom konkurisanja.
Slabiji odziv na severu Bačke
Na severu Bačke za sada je bio slabiji odziv poljoprivrednika. Neke od poljoprivrednika odvratila je papirologija, druge, kako se moglo čuti, nejasna pravila. Našem domaćinu su sva pravila jasna i smatra da se nepotrebno pravi bauk oko pravnih i drugih pojedinosti, s obzirom na to da procedura uopšte nije komplikovana, a i stručni saveti Poljoprivredne savetodavne stručne službe u Subotici svima su dostupni.
Par desetina kilometara od Bikova, u selu Tavankut proizvođači jabuka i drugog voća, jednako su zainteresovani za potencijalna sredstva evropskih fondova. Ali su složni u oceni da bi samo mali broj njih uspeo da prođe zacrtane rigorozne kriterijume evropskih komšija.
Željko Nimčević, osnivač zemljoradničke zadruge „Voćko“ u Tavankutu i uzorni voćar čije se jabuke, poslednjih godina, prodaju isključivo na ruskom tržištu, smatra da bi najverovatnije, po kvalitetu, njegova plantaža odgovorila visokim zahtevima ali da zbog drastično umanjenog roda, zbog jakog mraza, ove godine sigurno neće konkurisati ni za IPARD ni za druga podsticajna sredstva.
Blagovremena priprema – ključ uspeha
Odstupanja od pravila nema, navodi Anica Marcikić i dodaje da je upravo iz tog razloga neophodna blagovremena priprema zainteresovanih proizvođača, kako ne bi nailazili na administrativne „barijere“ prilikom apliciranja.
Ti kriterijumi, dodaje ona, odnose se, pre svega, na ekologiju, odlaganje ambalažnog otpada od pesticida, a kod nas još uvek nisu donete adekvatne zakonske regulative, što dodatno usporava celu proceduru.
Marcikićeva kaže da su ovih dana dve ekipe krenule u detaljne kontrole biznis planova na onim gazdinstvima koja su aplicirala za novac iz evropskih fondova. Naša sagovornica savetuje sve proizvođače da, ukoliko imaju nameru da konkurišu, počnu da vode tzv. „knjige polja“, koja je u IPARD podsticajima navedena kao jedna od obaveznih stavki.
Uprkos znatno strožijim kriterijumima, nadležni apeluju na vlasnike srednjih i velikih gazdinstava da konkurišu za ta sredstva kako bi i na taj način doprineli prosperitetu svojih imanja. Oko svih administrativnih procedura mogu se informisati na sajtu IPARD-a, a uskoro će im biti dostupni i vodiči u štampanom izdanju sa svim neophodnim odgovorima i smernicama.
Opširnije pogledati u prilogu.