Tokom aprila dominantna cena tovnih bikova SM rase preko 500 kilograma iznosila je 350 din/kg, što ukazuje na rast cene u odnosu na mart. Nastavljen je trend slabe ponude obe kategorije tovnih svinja na pijacama, a uprkos slaboj ponudi jagnjadi tokom aprila, na prodajnim mestima uključenim u STIPS prodaja je bila bolja u odnosu na mart.
Cene tovnih bikova, tovne junadi, krava i teladi
Manji obim ponude teladi SM rase telesne mase do 160 kilograma bio je tokom aprila. Nastavljen je trend veoma slabe prodaje grla, kao i prethodnih nekoliko meseci. Cena je varirala u intervalu od od 360 do čak 760 din/kg, što ukazuje na blagi rast cene. P
romet teladi HF rase zabeležen je jedino na stočnoj pijaci u Somboru po ceni od 360 din/kg. Na stočnoj pijaci u Požarevcu su se kao i prethodnih nekoliko meseci mogla pazariti tovna junad telesne mase od 350 do 480 kilograma, a dominirao je iznos od 450 din/kg.
Nije bilo značajnije promene u pogledu ponude tovne junadi telesne mase preko 480 kilograma, a najčešće se prodaja odvijala po ceni od 310 din/kg, na stočnoj pijaci u Somboru, do 380 din/kg, na pijaci u Novom Sadu.
Dominanrtna cena tovnih bikova SM rase telesne mase preko 500 kilograma iznosila je 350 din/kg, što ukazuje na rast cene u odnosu na mart.
Obim ponude krava za klanje SM rase bio je vro slab proteklog meseca na stočnim pijacama. Cena krava za klanje SM rase najčešće je varirala od 200 do 250 din/kg. Krave za klanje HF rase mogle su se pazariti na pijaci žive stoke u Somboru, po dominantnoj ceni od 140 din/kg.
Cene tovnih svinja, krmača i prasadi
Malo bolja bila je ponuda prasadi na stočnim pijacama u Srbiji proteklog meseca. Obim prodaje bio je, takođe, bolji zbog praznika i tradicionalne trpeze. Za prasad telesne mase do 15 kilograma kupci su najčešće trebali da izdvoje do 520 din/kg, a za prasad telesne mase od 16 do 25 kilograma, 500 din/kg, što ukazuje na rast cene u dnosu na mart.
Nastavljen je trend slabe ponude obe kategorije tovnih svinja na pijacama žive stoke u Srbiji. Za grla telesne mase od 80 do 120 kilograma odgajivači su najčešće dobijali iznos od 250 din/kg, što ukazuje na rast cene. Cena tovljenika telesne mase preko 120 kilograma varirala je najčešće od 215 do 250 din/kg, što takođe ukazuje na rast cene u odnosu na prethodni mesec.
Krmače za klanje su takođe bile skuplje u odnosu na mart, pošto su se mogle pazariti po dominantnoj ceni od 200 din/kg.
Cene ovaca, jagnjadi, koza i jarića
Uprkos slaboj ponudi jagnjadi tokom aprila na prodajnim mestima u Srbiji uključenih u STIPS prodaja je bila bolja u odnosu na mart. Promet je evidentiran na dvanaest stočnih pijaca po ceni od 400 do 500 din/kg, ali je ipak dominirao iznos od 400 din/kg.
Nastavljen je trend slabe ponude šilježadi i dviski kao i predhodnih nekoliko meseci. Dviske su se mogle pazariti na tri stočne pijace po ceni od 180 do 300 din/kg. Prodaja šilježadi odvijala se takođe na tri oijace žive stoke po ceni od 250 din/kg do 300 din/kg.
Nije bilo značajnijih promena, što se ponude ovaca tiče, promet je varirao od mesta do mesta. Ovcama se trgovalo na deset stočnih pijaca, a cena je varirala od 130 do 200 din/kg.
Ponuda jaradi bila je dosta slaba proteklog meseca, a cena je varirala od 200 din/kg do čak 380 din/kg. Ponuda koza registrovana je na tri stočne pijace uključene u STIPS,a dominantna cena iznosila je 120 din/kg, kao i prethodnih par meseci.
Cene žitarica i stočne hrane
Ponuda kukuruza nije se značajnije menjala u odnosu na prethodni mesec. Nastavljen je trend slabe ponude pšenice i ostalih poljoprivrednih proizvoda uključenih u pripremu kvalitetne stočne hrane. Dominantna cena kukuruza je na pijacama u Srbiji proteklog meseca iznosila 40 din/kg. U silosima se cena kukuruza kretala u intervalu od 22 do 35 din/kg.
Za pšenicu su kupci tokom aprila na pijacama trebali najčešće izdvojiti od 35 do 48 din/kg. U silosima je tokom aprila cena varirala od 22 do 37 din/kg, kao i tokom marta. Nastavljen je trend slabe ponude stočnog ječma na pijacama uključenim u projekat STIPS. Promet ove žitarice odvijao se na četiri pijace. Cena je mirovala, jer se promet najčešće odvijao u iznosu od 40 do 47 din/kg. U silosima je cena varirala od 25 do 33 din/kg.
Stočno brašno se proteklog meseca moglo pazariti na četiri prodajna mesta, a dominirala je cena od 32 din/kg. Što se silosa tiče stočno brašno se moglo pazariti jedino na području Loznice po dominantnoj ceni od 32 din/kg, U maloprodajnim objektima je cena ovog hraniva varirala od 32 do 47 din/kg.
Sojina sačma mogla se proteklog meseca pazariti u maloprodajnim objektima na području dvanaest gradova po dominantnoj ceni od 100 din/kg.
Soja u zrnu se tokom aprila mogla pazariti na pijaci u Loznici, a dominantna cena iznosila 80 din/kg. U silosima je prodajna cena sojinog zrna varirala od 57 do 72 din/kg.
Prodaja lucerkinog brašna odvijala se u maloprodajnim objektima na području Čačka i Sombora po dominantnoj ceni od 50 din/kg kao i tokom marta.
Cena suncokretove sačme je tokom aprila u maloprodajnim objektima na području deset gradova Srbije varirala u intervalu od 45 do 67 din/kg, ali je dominirao iznos od 62 din/kg.
Nije bilo promene u pogledu ponude lucerkinog sena, kako na gazdinstvima, tako i na pijacama uključenim u STIPS. Što se cena tiče, možemo reći da je varirala od 22 do 40 din/kg u zavisnosti od kavaliteta prozvoda.
Izvor: STIPS
Od kako se struka u svemu pita,ugasise nam sve,uskoro ce biti pljacke za koru hleba,,,,i.treba