Sam početak juna je za poljoprivredne proizvođače iz nekoliko mačvanskih sela startovao veoma loše. Naime, okolinu Šapca je u sredu popodne zahvatilo veoma jako nevreme, praćeno olujnim vetrom i suvim gradom. Nakon svega deset minuta, uništen je dobar deo atara u selu Glušci.
Dušan Obrenčević iz sela Glušci kaže da se šteta vidi bukvalno na svim kulturama, ali da su najviše stradala žita. On ističe da će se pravo stanje u ataru videti tek za nekoliko dana, kada sunce ogreje.
“Negde posle 16 časova počelo je jako nevreme. Čuli smo i strelce, pucali su sa svih strana. E onda je počelo da pada. Grad je bio veličine lešnika, onako suv, najgori. Padao je desetak minuta. Najviše posledica je na pšenici, ječmu, zobi. Kada se razgrnu biljke, vidi se dosta vlati otkinutih. Mislim da će nam prinos biti umanjen za oko 30%. Kukuruz je takođe nastradao, ali on je mlad još, ima vremena da se oporavi. Suncokret je nešto veći, sklopio je redove, te ga je ovaj grad bukvalno masakrirao.” – kaže za Agrosavete, Dušan Obrenčević iz sela Glušci.
NASTRADALA I TEK RASAĐENA PAPRIKA
U mačvanskim selima, pa i u samim Glušcima ima dosta povrtara. Grad je udario i po tek rasađenoj paprici našeg sagovornika, Dušana Obrenčevića.
“Ja radim i papriku. Grad je i nju oštetio dosta, ali videćemo narednih dana kolika je šteta, kada sunce ogreje, onda se najbolje vidi. Gađali su protivgradnim raketama sa svih strana. Mi u selu imamo 3 stanice, dejstvovali su i od Bogatića, mislim da nikada nije toliko raketa ispaljeno kao tog dana. Usitnili su ga, jer da nisu gađali, mislim da bi to bila katastrofa, sravnilo bi sve sa zemljom, tako je opasan oblak bio. Mislim da smo dobili svega 15% od tog oblaka, zlo bi bilo da nisu toliko gađali.” – kaže naš sagovornik.
OSIGURANJE USEVA NEMINOVNOST
Uvek kada se desi ovako jako nevreme, započinje se sa pričom o osiguranju useva. Kako nam je rekao naš sagovornik, malo je poljoprivrednika koji to rade, no, Dušan, poučen iskustvom, površine pod povrćem osigurava svake godine.
“Ja useve pod paprikom osiguravam već 7-8 godina. Jednom nas je grad pogodio bukvalno pred samu berbu, sve je uništio. Mora se osiguravati. Nas grad pogodi svake sezone. Ne preskače. Osiguravam i papriku i kupus. Prošle godine sam radio industrijski paradajz. Grad ga je pogodio krajem maja, a šteta je bila 100%. Bio je osiguran, pa su mi isplatili 50%, jer nije bio u punom rodu, nedovršeni radovi, itd. Osigurao sam na 810.000, a isplatili su mi 407.000. Ali da nisam osigurao, ne bih imao ništa, ovako sam bar nešto izvukao. Nisu ta osiguranja više tako skupa. A sad možete i od države dobiti 50% povraćaja za osiguranje, tako da hektar povrća možete osigurati za oko 250 eura.” – dodaje Dušan.
ŠTETE SE TEK PROCENJUJU
Iz Poljoprivredno savetodavne službe iz Šapca kažu da se šteta još uvek procenjuje u direkcijama za poljoprivredu na opštinskom nivou.
“Trenutno se prikupljaju podaci u vezi sa štetom. Što se kukuruza tiče, čak i ako je došlo do defoliacije, ako je konus rasta neoštećen, nema potrebe za presejavanjem. Tako je i kod suncokreta. Što se žita tiče, gde je grad udario, tu nema spasa.” – kaže Darko Simić iz PSS Šabac.