Biljana Srdanov iz Srbobrana, zajedno sa suprugom, sinom i snahom, već 15 godina obrađuje plastenike. Na pola hektara zemlje bave se proizvodnjom zimske salate, mladog luka i španata, a tokom leta tu su paradajz, tikvica, paprika i krastavac.
U proleće svi poljoprivrednici zavrnu rukave, jer tada počinju veći poslovi. Biljanu smo u vreme snimanja priloga zatekli u sred prolećnih radova, kada se spremao plastenik za letnju setvu. Rasađuje se paradajz, paprika i krastavac i tako redom, kako šta prvo niče.
Kako se klima na našim prostorima menja, Biljana kaže da biljkama odgovara temperatura do 30 stepeni, a da im sve preko toga smeta. Onda moraju da stave zasene i da ih štite, jer su i bolesti češće na visokim temperaturama.
Godina iza nas je bila sušna, a velike vrućine tek počinju. Vlažnost zemlje za rast biljaka je veoma važna, pa se poljoprivrednici snalaze i dodatnim navodnjavanjem. Takođe je i đubrenje veoma važno, a Biljana kaže da najviše koriste stajsko, jer je najkvalitetnije.
Domaći paradajz – od bašte do trpeze
Svi poljoprivrednici su ranoranioci, pa im buđenje ne pada teško. U zavisnosti od doba godine, Biljana nam je ispričala kako izgleda jedan dan u plasteniku.
Ustaje se jako rano, a posao je veliki, pa nekad ne stignu ni da jedu, kaže naša sagovornica i dodaje da kad su svi složni, sve se stigne.
Iako se već godinama na pijacama u Srbiji može naći paradajz tokom cele godine, Biljana kaže da onaj prvi iz plastenika stiže tek početkom juna, a mi već sada možemo u mislima da osetimo miris tog pravog baštenskog paradajza.
Što se plasmana tiče, većina proizvoda ide u prodavnice u Srbobranu, a nešto i na kvantašku pijacu u Novom Sadu.
Na pitanje zašto treba da jedemo domaći paradajz, Biljana uz osmeh kaže zato što je najbolji.
Opširnije možete pogledati u video prilogu:
Sagovornica: Biljana Srdanov, poljoprivrednica iz Srbobrana