Mirko Gligorić, iz okoline Loznice, jedan je od uspešnijih poljoprivrednika u ovom kraju Srbije. Podjednako dobro se bavi i voćarstvom i povrtarstvom. Tokom godina uspeo je da ukrupni parcele, povećava kapacitete magacina i skladišta i unapredi mehanizaciju. U celom poslu oko uzgoja krompira i luka mnogo su mu pomogli IPARD fondovi, uz pomoć kojih je kupio savremene mašine koje menjaju radnu snagu. Naš sagovornik redovono prati savete agronoma i svaka agrotehnička mera ispoštovana je od početka do kraja. U trenutku naše posete sa parcela se vadio luk i krompir. Prosečan prinos luka po jednom hektaru kreće se u rasponu od 90-100 tona.
Luk i krompir se prodaju većim trgovinskim lancima u Beogradu, Šapcu i Loznici, a jedan deo roda namenjen je i za izvoz. Godina je bila teška, zbog suše veliki deo sredstava odlazio je na svakodnevno zalivanje kao i troškove radne snage. U pogledu bolesti i zaštite nije bilo nekih većih izazova. Mirko kaže da subvencije redovno koristi, a da su mu od pomoći bili kako nacionalni, tako i oni podsticaji koji stižu iz Evrope.
Zahvaljujući savremenoj mehanizaciji dobijenoj preko IPARD fondova, dnevno se izvadi oko 200 tona luka, koji prolazi kroj proces selekcije i kalibriranja. Troškovi po jedinici površine se smanjuju, a produktivnost povećava. Radna snaga je svedena na minimum, pa većinu posla obavljaju nove mašine uz pomoć kojih se posao podigao na jedan viši i savremeniji nivo.
Zadruge u ovom i okolnim mestima nema. Svako se snalazi sam za sebe i pronalazi rešenja za plasman svojih proizvoda. Naš domaćin kaže da će u budućnosti ipak biti primoran da se bavi i voćarstvom i povrtarstvom kako bi se izbegli loši rezultati proizvodnih godina. Diversifikacija proizvodnog rizika je rešenje za većinu poljoprivrednika u Srbiji.
Mirko ističe da nije bilo teško pristupiti međunarodnim fondovima. Pored papirologije i procedure koja mora da se sledi, neophodno je i da se ispuni uslov koji obuhvata propisanu veličinu obradivih parcela.