Kada u jednom domaćinstvu proizvodi čak četiri generacije jedne porodice, uverili smo se, onda zaista nije ni bitno u kom kraju, gradu ili državi živite. Porodica Obrović iz sela Bečanj kod Čačka, baš je takva porodica – vredna, složena i što je možda i najbitnije, organizovana.
Domaćinstvo tik uz šumu, nekada samo trošna kuća a danas dovoljno velika za sve članove i muzna grla koja nose proizvodnju. Ljubica koja je nosilac proizvodnje sira i kajmaka ove porodice, kaže da je sve počelo silom prilika, ali da danas ne može da zamisli da se nečim drugim bavi.
Teške godine za muzno govedarstvo
Ali ako krenemo redom, Ljubica kaže da su poslednje godine za muzno govedarstvo veoma teške. U ovoj porodici svi daju sve od sebe i to svakodnevno, ne bi li opstali.
S obzirom na to da je za ishanu grla potrebno i ratarstvo, u porodici Obrović lepo su se i praktično organizovali muški i ženski članovi domaćinstva.
Obrovići su među ređim farmerima koji ne plasiraju svoje mleko mlekarama. Naime, već 35 godina, Ljubičin muž svakog vikenda putuje za Beograd i na pijaci prodaje sir i kajmak. S obzirom na potražnju i već prepoznatljivost po kvalitetu kod kupaca, ostali su verni ovoj proizvodnji.
Poseduju svoj laktofriz ali ga, za sada ne koriste. Proizvodnja sira i kajmaka u potpunosti angažuje sve količine mleka koje proizvede ovo domaćinstvo. Ukoliko se ostvare planovi pa se poveća broj grla i laktofriz će ući u upotrebu.
O cenama i planovima
Cenama na tržištu nažalost nisu zadovoljni, jer pozitivne računice skoro da nema. Ali ni drugog trenutnog izbora.
Ali su zato proizvodnju svojih proizvoda, zajednički doveli do savršenstva. Svakog vikenda sve se proda i traži se kantica kajmaka više. I tako već godinama. Ono o čemu maštaju Obrovići iz Bečnja, jeste povećanje broja grla, a samim tim i proizvodnje i da računica konačno jednom bude u plusu.
Opširnije pogledati u prilogu.