Miloš Radovanović, iz Banatskog Karlovca, nema još ni 30 godina, a iza sebe ima uspešnu karijeru mladog poljoprivrednika. On se opredelio za voćarstvo, kao jednu od trenutno najprofitabilnijih grana poljoprivrede. U srcu Banata ovaj mladi domaćin je odlučio da gaji jabuke, višnje, grožđe i kruške. Njegovi zasadi su moderni i napravljeni po najsavremenijim standardima. Sve je pokriveno protivgradnom mrežom kao i sistemom kap po kap. Miloš je u posao ušao sledeći očeve stope, da bi vremenom unapređivao proizvodnju, podižući je na jedan viši nivo.
Diferencijacijom sortimenta postiglo se da period berbe bude duži, pa tako neke sorte počinju da se beru već za oko mesec dana, da bi se krajem oktobra berba polako bližila kraju.
CENA NEIZVESNA KAO I TRŽIŠTE
Rusko tržište, kao najznačajnije za naše voćare, traži isključivo prvu klasu jabuke. Trenutna situacija u svetu dovela je do izmenjenih prilika, pa samim tim i tražnja nije više na nivou kao pre par godina. U ovom trenutku ne zna se tačna otkupna cena po kilogramu, ali čim berba bude krenula znaće se za koliko će se prodavati jabuka.
U prethodnim godinama jabuka je bila jedna od najrentabilnijih voćnih vrsta, ulaganje u nju je uvek bilo isplativo, ali u godini opštih poskupljenja situacija se znatno promenila.
Uprkos sistemu kap po kap, suša je donele je brojne izazove u proizvodnji, koji su se pre svega odrazili na diferencijaciju rodnih pupoljaka.
Država daje veoma stimulativne subvencije za voćare, koje Miloš nije koristio, jer je davno premašio površinu , odnosno broj hektara koji mogu biti obuhvaćeni podsticajima. IPARD, sa druge strane, nije tako lako dobiti, ističe naš sagovornik.
Jabuka je voćna vrsta koja je podložna najvećem broju hemijskih tretmana. Ove godine biće ih ukupno 25.