Na imanju porodice Milosavljević iz sela Dučić kod Mionice, zastupljene su krave simentalske rase, a primarna im je proizvodnja mleka. Na muži je trenutno 28 grla, a naši domaćini su zadovoljni rezultatima koje postižu.
“Ja sam treća generacija u ovome, ali od 1975. smo intenzivirali proizvodnju, dakle, otac i deda su to započeli i do dan danas živimo od toga. Na muži su nam sada 24 krave, a imamo prosečno oko 650-700 litara mleka dnevno. Tako da smo zadovoljni sa genetikom koju imamo.” – kaže Buda.
Osim genetike, za postizanje vrhunskih rezultata potrebna je i kvalitetna ishrana. Mi smo Milosavljeviće obišli baš u vreme košenja sena, a kako kaže naš sagovornik, obilne kiše su itekako ostavile posledice na količine i kvalitet ovogodišnjeg otkosa.
“Prvi otkos sam skinuo na vreme, ali moje kolege tek sad u julu skidaju prvi otkos, a to će im biti ujedno i drugi, jer je druga trava prorasla. Kiše su padale mesec dana svakodnevno.” – dodaje naš sagovornik.
MLEKO JEFTINIJE ZA TRI DINARA
Šta je tu je, ide se dalje, kaže Buda, jer na vremenske uslove ne mogu uticati, kao ni na samu otkupnu cenu mleka. Naši domaćinu su promenili mlekaru, nadajući se stabilnijim cenama, no, i tokom ove godine je bilo korekcija, priča nam naš sagovrnik.
“Situacija je sad lošija nego početkom godine, jer su nam smanjili cenu mleka za tri dinara. Videćemo šta će dalje biti do kraja godine, bilo bi poželjno da nam vrate pređašnju cenu, jer je sve drugo je skupo. Bilo je dobro što je cena dizela bila pala, pa smo peglali tih tri dinara, ali situacija nije sjajna.” – ističe Buda.
S ozirom da je farma simentalske rase, nešto bikova i utove, a to im je, kako kaže Buda, jedna mala banka, pare na gomili, jer sa trenutnom cenom, u tovu nema zarade.
“U tome nema računice. Moja su telad i hrana pa mnogo ne računam , to mi dođe kao neka banka, ali sa trenutnom cenom, bolje je ne računati.” – smatra naš domaćin.
VRANE VELIKI PROBLEM U ATARU
Tokom poslednje dve godine u ataru sela se pojavio jedan problem koji deluje nerešivo, a to su vrane.
“Štete su zaista velike. Bilo je puno presejavanja kukuruza, jer one nakon setve precizno pojedu sve. A ne možemo im ništa, zaštićene su. Strašila ih ne plaše. Pojavile su se pre dve godine i zaista prave štetu. Ja ne znam kako s eone sele, ali u našem selu su baš napravile problem.” – ističe Buda.
Inače, u samom selu Dučić oduvek je bilo zastupljeno stočarstvo, no i ovo selo deli sudbinu mnogih drugih. Naime, tokom poslednjih nekoliko godina dosta omladine je otišlo u inostranstvo, najviše da voze kamion, a čak i naš domaćin planira da smanji broj grla. Ipak, plaši se da će mu na taj način cena mleka biti još manja, te se za sada bore i odolevaju udarima tržišta.