Poljoprivredno gazdinstvo Nikolić iz Lozovika bavi se stočarstvom. Na farmi su zastupljene krave i svinje, a tove se i bikovi. Trenutno imaju 30 krava, koje im daju u proseku 20-ak litara mleka dnevno po kravi, čime su naši domaćini zadovoljni. Cena mleka bi mogla biti bolja, ali je dobro to što im mlekara plaća na svakih deset dana, kaže nam naš domaćin, Miloš Nikolić.
“Trenutna cena mleka je oko 33 dinara plus premija. Moglo bi to biti i bolje, s obzirom na cenu nafte. Mlekara nam plaća na svakih deset dana, te imamo neku sigurnost, bar što se priliva novca tiče.” – kaže Miloš Nikolić.
Gazdinstvo Nikolić mleko više troše na telad koju dokupljuju za dalji tov. Mlekari predaju samo ono što im preostane. Kako kažu telad od 200 kila su im skupa, te kalkulišu tako što kupuju malu telad koja još sisaju. Kako kaže Miloš, najvažnije je da prođe prvih mesec dana prilagođavanja, a kasnije sve ide lagano.
“Telad od desetak dana su oko 350 eura, mogu dva da kupim dok kupim ono jedno od 200 kila. Dođe to na isto, jer ovde ga hraniš i sve, ali se nekako privikne na tvoju štalu, hranu, a i mi smo se izverzirali, uspemo da ih odhranimo. Prvih mesec dana je najteže, dok se ne naviknu na novo mleko, bude tu problema sa prolivom, ali uspešno sve to savladamo.” – priča nam naš domaćin.
LOŠA CENA BIKOVA, A NEMA NI KUPACA
Nikolići imaju ljude od kojih već 10-ak godina kupuju telad, te sa tim nema problema. Problem je trenutna cena bikova od 1,8 eura, koja ovu proizvodnju čini nerentabilnom. Ali nije cena jedini problem, ističu naši domaćini.
“Uf, cena bikova je jako loša. Ono kad je bila 2,40 to je bilo ekstra, ali mi smo zadovoljni i sa 2,20. međutim, 1,8 je totalno loše, nikako se tu čovek ne uklapa. Problem je i to što nema kupaca. Klanice nemamo, a sad nema ni nakupaca. Mahom su to bili ljudi sa Kosova, sada ni njih nema.” – ističe Miloš.
Osim toga, problem je i u papirima, jer klanice ne otkupljuju, a od nakupaca ih ne možete dobiti, te izostanu i subvencije. Kako bi održali gazdinstvo, naši domaćini se bave i tovom svinja. U svinjarstvu je trenutno situacija malo bolja, te se daleko lakše kalkuliše, dodaje Miloš.
“Dugo su svinje bile 130 dinara, to je bilo katastrofa. Sada su 170 i to je ok cena.” – dodaje Miloš.
Svinjartsvo je lakše i što se samog posla tiče, kaže nam Miloš, ali ne odustaje ni od tova bikova, niti od krava. Ono čemu se nada jeste kupovina novog traktora za koji je konkurisao preko IPARD-a.
“Traktor koji imamo kupio je 80-tij još moj deda, sada moram uzeti neki, a bez podsticaja to nikako ne mogu. Nadam se da ću proći na IPARD-u.” – nada se naš domaćin.
Miloš je rešen je da ostane na selu, da se bavi poljoprivredom, što u Lozoviku nije čest slučaj. Kao i u drugim selima, mladi su demotivisani, odlaze u grad ili u inostranstvo, te se postavlja pitanje: kakvu budućnost ima domaći agrar bez mladih ljudi?