Zbog pada otkupne cene svinja na domaćem tržištu i velikog uvoza iz Evrope, odgajivači svinja su inicirali sastanak sa resornim ministarstvom, kako bi ukazali na probleme u kojima su se našli.
STOPIRANE DOZVOLE ZA UVOZ SVINJA NA 60 DANA
Tokom poslednje dve nedelje cena svinja drastično pada. Sada je dostigla nekih 140 dinara+pdv. Sa druge strane došlo je do povećanog uvoza živih svinja, kaže za Agrosavete Zoran Erić, predsednik Asocijacije stočara Srema i Mačve.
“Prema informacijama koje imamo došlo je do povećanog uvoza živih svinja, a smrznuto meso se i dalje uvozi u prekomernim količinama. Iz države se prošlog meseca odlilo između 7 i 10 miliona eura na uvoz mesa. Sve je to uticalo da cena domaćih svinja padne. Zato smo otišli kod ministra da mu sve to predočimo. On je imao jasnu sliku trenutne situacije ispred sebe, te se korak koji je napravljen odnosi na uvoz svinja, koji je stopiran na 60 dana.” – kaže Erić.
Potres na evropskom tržištu, tačnije nemačkom, u kompaniji Tenis, odnosno pojavljivanjem većih viškova na njihovom tržištu zbog prestanka izvoza za Kinu, dovelo je do toga da cena i tamo padne i da se naši prerađivači okrenu njihovoj robi.
IMAJU LI KLANICE DOVOLJNO MESA NA DOMAĆEM TRŽIŠTU?
Pojedine klanice su se žalile da nemaju dovoljno svinja na domaćem tržištu, međutim, odgajivači to demantuju.
“Na reakciju klaničara da nemaju dovoljno svinja kod nas, mi smo uradili jednu brzinsku anketu. Ustanovili smo da su količine svinja u ovom trenutku na zadovoljavajućem nivou. Pitanje je samo da li oni hoće da plate tu domaću svinju. Mi smo bili zadovoljni sa 160-170 dinara+pdv, ali je cena pala na 140 dinara+pdv. A čujem da nakupci koji ucenjuju ljude na terenu, klanicama prodaju za 170 dinara. Dakle, oni zarade više od proizvođača, seljaka.” – ističe naš sagovornik.
NEOPHODAN DOGOVOR SVIH U LANCU PROIZVODNJE
Mi se stalno bavimo posledicama, dodaje naš sagovornik. Nada se da će čim se nova Vlada formira, uslediti konkretnija reagovanja kako bi se zaštitili domaći odgajivači.
“Mora se konačno preseći sa ovakvim načinom organizacije u domaćem svinjarstvu. Ako Srbija želi da bude značajna na ovom polju, a za to postoje svi resursi, onda je nužno menjati strategiju razvoja svinjarstva u našoj zemlji. Za isti sto moraju sesti svi činioci proizvodnje mesa: odgajivači, klanice, trgovinski lanci i nadležni, pa da se napravi strategija, precizni dogovori i ugovori koji će se poštovati.” – ističe Erić.