U usevima uljane repice na različitim područjima registrovani su simptomi suve truleži uljane repice (Phoma lingam) na do 20% biljaka. Za sada se ne preporučuju mere zaštite, ali stanje treba pratiti. Takođe, uočene su i aktivne rupe glodara.
Simptomi suve truleži uljane repice se uočavaju na najstarijim listovima u vidu pepeljastih pega u okviru kojih se nalaze piknidi sa piknosporama, koje se dalje šire unutar useva, te zaražavaju i mlađe listove.
Stanje treba pratiti, jer patogen inficira listove u jesenjem periodu, a ako su uslovi povoljni zaraza se širi na stabljiku, gde patogen prouzrokuje rak stabljike.
Prema navodima Prognozno izveštajte službe zaštite bilja, suva trulež može da umanji prinos i do 50%, utiče na razvoj semena i dovodi do poleganja useva.
Ovaj patogen se javlja u značajnijoj meri na parcelama gde se ne poštuje plodored.
Za sada nije postignut prag štetnosti, koji prema EPPO standardu PP 2/8(1) iznosi 35-40% zaraženih biljaka, te se i mere zaštite ne preporučuju, navodi PIS Vojvodina.
Glodari
Takođe, vizuelnim pregledima parcela pod uljanom repicom tokom jeseni registrovano je i prisustvo manjeg broja aktivnih rupa od glodara.
Proizvođačima se preporučuju redovni obilasci useva uljane repice sa ciljem praćenja prisustva aktivnih rupa od glodara. Njihovo suzbijanje se preporučuje ukoliko se registruje preko 10 aktivnih rupa po hektaru, primenom registrovanih gotovih mamaka.
Izvor: PIS Vojvodina