Danas ćem pričati o kruškinoj buvi. Kako da uspešno rešimo kruškinu buvu i zašto je Movento i dalje preparat broj jedan u borbi protiv ove štetočine.
Kruškina buva nam je zaista jedna važna voćarska tema i njeno suzbijanje nije lako. Štete koje može naneti mogu se iz jedne sezone preneti i na sledeću i zato treba da budemo oprezni i predusretljivi.
Koje su glavne osobine kruškine buve?
Kada znamo da je prepoznamo, moći ćemo i da brže reagujemo pre nego što nam nastanu neke veće štete. Kruškina buva prezimljava kao odrasla jedinka i čim krene proleće i toplije vreme (obično preko 12 stepeni), kreće i njena aktivacija. Ženke polako počinju da poležu jaja, što zavisi još i od ostalih uslova spoljne sredine.
Larve, kada se ispile, kreću da se hrane tako što sisaju biljne sokove. To dovodi do toga da lišće pre vremena požuti, zatim se uvrće, suši i opada. Takođe, dolazi do zastoja u porastu letorasta, a cvetni pupoljci i plodići se odbacuju. Larve još luče mednu rosu na kojoj se razvijaju gljivice čađavice, što za posledicu ima da plodovi menjaju boju i gube tržišnu vrednost. Na listovima se zatvaraju pore i dolazi do sprečavanja procesa fotosinteze.
U slučaju većeg napada možemo videti da čak cela stabla pocrne, što može izazvati veliki stres za biljku i time uticati na lošiji rod u sledećoj godini. Kruškina buva je i vektor fitoplazme koja može izazvati sušenje i propadanje kruške, čime nastaju indirektne štete.
Kako bismo što uspešnije i efikasnije rešili kruškinu buvu, važno nam je da dobro poznajemo larvene stadijume ali i da pravilno pozicioniramo preparat. Godišnje, kruškina buva ima 4 do 5 generacija. Svaka larva prolazi kroz 5 razvojnih stadijuma.
Movento
Naš savet je da sa borbom protiv kruškine buve krenemo na vreme tj. u rano proleće. Bayer strategija je da u periodu pred cvetanje prvo koristimo jedan novi preparat Sivanto Prime. Sivanto će nam pomoći da smanjimo populaciju kruškine buve. Svi znamo koliko je važno da je držimo u niskoj brojnosti. Kasnije, posle cvetanja, idemo sa Moventom. Movento nam je kao artiljerija za kruškinu buvu.
Vreme primene je otprilike u prvoj polovini maja kada može doći do značajnog napada jer tada ženke nastavljaju sa polaganjem jaja. Upravo taj trenutak, kada vizuelnim pregledom uočimo da bela jaja prelaze u žuta i kada imamo oko 30% žutih jaja jeste vreme kada treba uraditi tretman sa preparatom Movento.
U slučaju veće brojnosti, tretman je potrebno ponoviti 7 do 10 dana kako bismo pokrili ostalu populaciju ove štetočine. Movento će pratiti porast biljke. Kako rastu novi lastari, tako se i on kreće i narednih 21-28 dana imamo zaštićenu biljku.
Takva dugotrajna kontrola štetočina omogućava i uštedu u proizvodnji. Rana primena Moventa dovodi i do manje medne rose. Svaka nova larva koja se ispili posle ishrane prestaje da se presvlači i uginjava. To je prava snaga ovog preparata.
Više informacija o Moventu, njegovoj dozi, karenci i primeni u zasadima jabuke, kruške ili u usevu paradajza možete naći na našem sajtu, katalogu ili nas možete pozvati. Pratite nas na našoj Facebook stranici i Youtube kanalu.
Ostanimo povezani.
Marija Polić
Bayer