Odgajivači u sastavu udruženja “Agroprofit” traže od države da se angažuje oko izvoza junadi i junećeg mesa, te da se iskažu stvarna dugovanja prema poljoprivrednim gazdinstvima. Takođe, apeluje se na hitno sačinjavanje preseka stanja zaliha kukuruza, kao i da se osnuje Uprava za stočarstvo pri Ministarstvu poljoprivrede.
Na sastanku odgajivača u sastavu udruženja „Agroprofit“, nakon duže pauze, razgovaralo se o tržištu junećeg mesa, korišćenju pašnjaka, državnim podsticajima, organizovanju uslužnog tova…
Izvoz junećeg mesa
Srbiji nedostaje kupac žive junadi junećeg mesa jer, kako kažu iz Udruženja, u odnosu na ostvareni broj teladi imaju višak junadi i junećeg mesa tokom cele godine. U prošloj godini zaklano je više od 120.000 junadi. Od tog broja za domaće potrebe prerađeno je oko 96.000. Potencijal i ponuda domaćih stočara su daleko veći i zbog toga je za tovno govedarstvo u ovom času bitan izvoz junadi ili junećeg mesa.
Osnovni predlog Udruženja Agroprofit je da uvećaju izvoz junećeg mesa u Narodnu Republiku Kinu. Kako navode, naša ponuda za mnogoljudnu Kinu može biti mali posao, međutim, za nas je to značajan aranžman i ostvariv, jer Srbija prema Kini ima mali izvoz.
Udruženje je zamolilo Ministarstvo trgovine da se angažuje na pronalaženju plasmana mesa, kao i svih drugih proizvoda kojima se postiže samodovoljnost.
Prikaz stvarnog stanja
Pored toga, iz udruženja su tražili od Ministarstva poljoprivrede da iskaže prema nadležnom ministarstvu i Vladi stvarne finansijske obaveze, odnosno dugovanja poljoprivrednim gazdinstvima za period od 2019. do 2021. godine i da se u 2022. godinu uđe sa prenošenjem samo dugova prema postojećim pravilnicima, a ne iz prethodne godine i aktuelnog budžeta.
Udruženje je pozvalo Privrednu komoru Srbije i nadležna ministarstva da hitno sačine presek stanja zaliha kukuruza roda 2020. godine u Srbiji i da objave procenu o zalihama i potrošnji po granama proizvodnje u stočarstvu do novog roda.
Takođe, iz udruženja „Agroprofit“ predložili su Ministarstvu poljoprivrede da hitno sačini analizu o troškovima proizvodnje, prodajnim cenama i tržištu junadi, jer postojeće otkupne cene ne garantuju pozitivno poslovanje niti obnovu tova.
Podrška i izmena zakona
Udruženje je podržalo Ministarstvo u nastojanju da prema gazdinstvima u dužem vremenskom periodu ima predvidljive mere i uglavnom sa novčanim iznosima koji zadovoljavaju poljoprivrednike.
Takođe, predloženo je Ministarstvo poljoprivrede da se nastavi subvencionisanje nabavke kvalitetnih priplodnih grla sa odloženim plaćanjem i sa učešćem gazdinstava u iznosu od 30%, kao i da se umanji i visoka cena za analize.
Kada je u pitanju moguća izmena zakona o ministarstvima udruženje je predložilo dve novine: osnivanje Uprave za stočarstvo pri Ministarstvu poljoprivrede i ombudsmana za hranu.
Izvor: KTV