Pre par dana Vlada Srbije je donela Uredbu o vanrednoj interventnoj meri podrške proizvođačima brašna i za te namene opredelila 160 miliona dinara. Takođe, Vlada se odlučila i za nabavku 90.000 tona pšenice, za šta će biti izdvojeno 3,6 milijardi dinara.
Vlada Srbije podržaće proizvođače brašna registrovane za obavljanje delatnosti na dan 15. novembra 2021., a koji su isporučivali brašno u pakovanjima do pet kilograma. Na taj način biće održan dosadašnji obim proizvodnje brašna i sprečen potencijalni poremećaj na tržištu, saopšteno je iz Vlade.
Takođe, članovi vlade izmenili su Odluku o privremenom ograničenju izvoza osnovnih poljoprivredno prehrambenih proizvoda bitnih za stanovništvo, kojom se u cilju olakšanog izvoza te vrste proizvoda sada uvodi kvantitativno ograničenje izvoza na tromesečnom nivou.
Robne rezerve kupuju dodatnih 90.000 tona pšenice
Sredstva su obezbeđena kroz tekuću budžetsku rezervu a odobrena su Republičkoj direkciji za robne rezerve. U Rešenju donetom 16. juna navodi se da je reč o obezbeđivanju nedostajućih sredstava, te da će se o izvršenju starati Ministarstvo finansija, navodi Bizportal. Vlada Srbije usmerila je 3,6 milijardi dinara za nabavku dodatnih 90.000 tona merkantilne pšenice, navodi se u rešenju objavljenom u Službenom glasniku.
Podsećanja radi, reakcija države je usledila nakon apela „Žitounije“ da su mlinari bez novca za otkup novog roda pšenice, i to iz dva razloga: prvi je da im država duguje 240 miliona dinara za isporuku brašna po zamrznutim cenama, a drugi je problem oko izvoza, zbog čega su im ostali viškovi u skladištima, a džepovi prazni.
Na samom izvoru osnovnih prehrambenih proizvoda se nalaze ratari koji nisu zadovoljni ponuđenom cenom za ovogodišnji rod pšenice od strane otkupljivača, a koja je daleko niža od cena u regionu. Svoje nezadovoljstvo su iskazali protestom upozorenja, navodeći da otkupna cena pšenice mora biti minimum 50 din/kg.