Vlada je odobrila Državnim robnim rezervama da količinu kukuruza za razmenu povećaju na 30.000 tona zrna. Paritet će biti 15,90 kilograma kukuruza za kilogram žive vage junadi. 10.000 tona merkantilnog kukuruza za junad, nakon objavljenog poziva, nije bilo dovoljno kako bi se zadovoljila ponuda više od 350 stočara koji su spremni da učestvuju u ovom poslu, kaže za Agrosavete Čedomir Keco iz udruženja Agroprofit.
Prema informacijama Udruženja, u čijem sastavu je Proizvodna grupa odgajivača tovnih rasa goveda, očekuje se da će u ovoj razmeni biti isporučeno oko 3.500-3.800 grla junadi. Ovaj potez države umnogome će otvoriti tržište i pospešiti rast cene, ističe Keco.
“Tovljači su se nadali da će izvoz za Kinu i Tursku zaživeti, no to se nije dogodilo. Spas se tražio u intervenciji države. Poljoprivrednici su ove godine praktično dva puta mogli da razmene junad za kukuruz. Ta razmena nije bila u obimu koji bi zadovoljio veći broj proizvođača. Nakon poziva prijavilo se 4950 komada junadi za razmenu, što je zahtevalo oko 47 000 tona kukuruza. To prosto nije prošlo, pa se tražilo novo rešenje. Stigli smo do 30 000 tona, koje je Vlada odobrila. Do razmene će doći sa oko 320 gazdinstava, a realizacija će početi odmah nakon Uskrsa.” – kaže Čedo Keco iz udruženja Agroprofit.
Utovar posle praznika
Gazdinstva koja budu obavila razmenu po paritetu 15,90 kg kukuruza za kilogram žive junadi imaju priliku da junad prodaju po ceni od 2,30 evra/kg.
“Paritet je tako reći smanjen sa 17 na 15,90 kilograma. To je i dalje solidna cena, jer su farmeri prinuđeni da bikove prodaju po ceni znatno ispod 2 eura, oko 1,6-1,8. Na ovaj način će izvući cenu od 2,30 eura po kilogramu. Ovo je bio dobar potez države, jer je na taj način podržala tovno govedarstvo.” – smatra Keco.
S obzirom da su Državne robne rezerve potpisale ugovore o preuzimanju junadi sa klanicama, može se očekivati da utovar krene posle uskršnjih praznika.