Dugogodišnji stočar, Đorđe Smiljanić iz Mačvanskog Belotića je prošle godine uvezao goveda rase limuzin, kako kaže zbog nedostatka teladi na tržištu. Uvezao je junice stare deset meseci koje su sada stigle na telenje. Za sad sve ide po planu, kaže naš domaćin.
“Na ovo sam se odlučio zbog nedostatka teladi. Ovako ću imati zaokružen tov, imam svoje junice. Muška grla ću da tovim, a ženska idu za priplod. Odlučio sam se za limuzin rasu, jer je ona dobra za tov, ima veći prirast, a to je ono što mi treba.” – kaže Đorđe.
NISU ZAHTEVNE ČAK NI NA JASLAMA
Naš domaćin, na žalost, nema pašnjak, već su mu grla u zatvorenom sistemu, na jaslama, ali kako kaže što se samog prirasta tiče, to će videti tek dogodine.
“Što se prirasta tiče to tek treba da vidim, knjige su jedno, a parksa je nešto drugo. Nije zahtevna što se ishrane tiče. Ona danas pojede 3 kg sena i 7-8 kg silaže, a one koje su oteljene one dobijaju oko 3 kg koncentrovane hrane.” – ističe naš sagovornik.
Što se tiče zastupljenosti rase limuzin u Mačvi, za sada ih drže samo dva farmera, ali je interesovanje veliko. Ljudi se raspituju, a sistem krava-tele zaista sve više privlači naše stočare. Đorđe, telad neće prodavati, već mu je cilj da krug tova bude zatvoren na njegovoj farmi, dok će žensku telad ostavljati za priplod. Kao što smo već spomenuli, primećen je nedostatak teladi na tržištu, a osim toga na ovaj način smanjujete i rizik od bolesti, ističe Đorđe.
“Kada kupite telad i dovezete ih kod sebe, nastaju veliki problemi. Bude i do 15% rashoda. Na ovaj način ću smanjiti lečenje, uginuća itd.” – dodaje Đorđe.
LOŠA CENA BIKOVA, TRENUTNO NEMA RAČUNICE
Kao što i kaže naš domaćin sa trenutnom otkupnom cenom bikova se stočari ne mogu pohvaliti, a u većem delu Srbije trenutno nema ni kupaca. Prema nekim podacima tokom jula meseca je bilo više od 12000 grla na prodaju, a izvoza praktično ni nema, te su brojni stočari u problemu. Nakupci kada se pojave, ucenju proizvođače niskom otkupnom cenom, što nikako ne doprinosi nekoj perspektivi kada pričamo o tovu junadi.
“Svi obećavaju da će to krenuti, ali se to ne dešava. Izvoz je neophodan, ne bih znao da kažem šta se tu dešava, šta koči. Nema sigurnosti. Taman krene, pa ena padne za 50 eurocenti, onda se sledeće godine pojavi manjak teladi, pa su telad skupa itd. Jedino mi stočari ne znamo cenu ni svinja, ni bikova, a sve drugo se zna pošto je: i seme, i hemija i premiksa i sojine sačme, itd. Danas mogu biti dva eura, a već sutra 1,8. To su veliki gubii, a reč je o dugoročnoj proizvodnji. Ovaj moj ciklus će trajati tri godine, toliko će trebati do prvog prihoda.” – ističe Đorđe.
Planovi našeg domaćina su da proširi proizvodnju, ali neće žuriti, baš zbog svega nabrojanog. Nada se i očekuje da će na nivou države doći do ozbiljnijeg i sigurnijeg izvoza kako bi ova grana stočarstva stala na noge, jer u suprotnom ni subvencionisanje sistema krava-tele neće biti dovoljno.