Iako je tokom poslednjih nedelju dana došlo do manjeg skoka cene svinja, situacija nije ništa bolja u ovoj grani stočarstva, jer je i cena žitarica znatno veća u odnosu na neki prethodni period, ili isti period prošle godine, kaže za Agrosavete, predsednik Asocijacije stočara Srema i Mačve, Zoran Erić.
“Da, došlo je do skoka cene živih svinja na nekih 150 dinara, međutim, došlo je i do skoka cena žitarica. Kukuruz je sad prešao i 20 dinara, a skočila je cena i pšenice i soje, pa je i sojina sačma poskupela. Očekujemo zbog svega ovoga da poskupi i cena stočne hrane, videćemo. Tako da ovaj skok cena živih svinja je praktično neutralisan, pa smo opet ostali na ivici isplativosti proizvodnje.” – kaže Erić.
Zbog svega ovoga jedan dobar deo proizvođača neće obnoviti turnuse, jer im se više isplati da prodaju žitarice, a ne svinje, dodaje naš sagovornik.
“Nalazimo se u već viđenoj situaciji koja prati ovu proizvodnju unazad 10-15 godina. U novi ciklus će krenuti samo poljoprivrednici koji od toga žive, oni koji se isključivo time bave. Visoka cena žitarica će dovesti do masovnijeg uklanjanja krmača, kod onih koji su žitarice provlačili kroz stoku, sad im je isplativije da ih prodaju, a to će dovesti do nedostatka prasadi, a to onda opet dovodi do uvoza, snaćiće se naši klaničari.” – ističe naš sagovornik, Zoran Erić, predsednik Asocijacije stočara Srema i Mačve.
REALNU CENU NEMOGUĆE POSTIĆI
Teško je sada iskalkulisati i doći do relane cene, ali kada se saberu najosnovniji troškovi, dođe se do 160 dinara koliko iznosi proizvodna cena, naglašava Erić.
“Evo jutros sam razgovarao sa mojim kolegama, pa smo pravili neku kalkulaciju u našoj proizvodnji. Svi u lancu je prave i svi imaju zaradu, a nama ostaje da tako sedimo, da crtamo i da računamo. Vidite sad: 80 kilograma kukuruza je potreno da biste napravili jednu kvalitetnu smesu za svinje. Znači po 20 dinara, to je 1600 dinara. Treba nam 20 kila sojine sačme po 65 dinara, to je 1300. Zatim imamo 3 kilograma premiksa, to je oko 450-500 dinara, već smo došli do 34 dinara za kilogram hrane. Bez električne energije i rada. Prase je plaćeno oko 7000 dinara. To je gruba matematika sa kojom dolazimo do 15-16 hiljada dinara da košta tovljenik, znači dolazimo do cene od oko 160 dinara.” – kaže naš sagovornik.
Pojava afričke kuge u Evropi dovodi do zastoja u njihovoj trgovini svinjama sa Kinom. To dovodi do pojave viškova na tamošnjem tržištu, te će tu robu uvesti naši klaničari. Pad u domaćem obimu proizvodnje svinja, neće uticati na bolju cenu domaćih svinja, dodaje Zoran Erić iz Asocijacije stočara Srema i Mačve.