Zaštita ŠLJIVE od glodara i divljači

0
177
Agrosaveti - Uzgoj šljiva Gornja Trnava 03
Foto: Vertigo produkcija / U našem ataru

Sve voćke, pa i šljiva su izložene uticaju različitih nepovoljnih činioca, a osim bolesti, štetočina i korova, mladim stablima značajne štete mogu naneti glodari i divljač. Savete za zaštitu daje Vesna Vasić iz Poljoprivredne savetodavne i stručne službe iz Jagodine.

Orius 1120x1080

Zaštita od zečeva

Mlada stabla šljive su najviše ugrožena od zečeva koji gule koru sa debla i odsecaju bočne grane. Ukoliko u zasadu ima jabuke i kruške, zečevi će pre njih da napadnu, jer kora šljive sadrži gorak alkaloid. Međutim, kada je jaka zima, a naročito kada je praćena snežnim padavinama, zečevi ne biraju.

Najjeftinija zaštita je uvijanje deblja zaštitnim materijalom. To mogu biti mrežaste vreće koje se spiralno zamotaju oko debla, odozdo na gore, pa se pričvrste kanapom da ne bi spale. U proleće, zaštitni materijal se skida. Ne preporučuje se korišćenje polietilenske folije, jer se ispod nje kondezuje voda.

Agil 1120x180

Mogu se koristiti posebne mrežice od plastičnih materijala ili žice i one se mogu ostaviti i više godina na deblu, jer se šire kako se povećava prečnik debla. To je skuplja varijanta, ali efikasnija. Treća opcija zaštite je upotreba hemijskih sredstava ili repelenata.

PROČITAJTE I...  Zašto dolazi do oslabljene otpornosti VOĆAKA na MRAZ

Zaštita od poljskih miševa i voluharica

Poljski miševi i voluharice mogu da nanesu veliku štetu mladim stablima šljive, tako što glođu koru korena, a to izaziva žućenje lišća. U slučaju većeg oštećenja, može doći i do sušenja celog drveta. Miševi prave kanale u zemlji sa otvorima na površini, a pogoduju im ledine, neobrađeno zemlijšte i posebno zasadi gde je primenjeno malčiranje u redovima.

Zaštita se uglavnom svodi na primenu otrovnih mamaka. Oni se prave tako što se otrov-rodenticid izmeša sa hranom (na primer, zrnima pšenice) i u otvor kanala se stavlja po jedna kašika ovako napravljenog mamka, pa se rupa zatrpa zemljom.

Zaštita od srna i jelena

Srne i jeleni oštećuju mlade voćke guljenjem kore sa debla rogovima ili tako što obrste vrhove letorasta, a mogu i da polome mlade sadnice. Najbolje rešenje je da se postavi ograda od pletene žice, s jednim redom bodljikave žice na vrhu.

Ukoliko su mala oštećenja, dovoljno je da se premažu kalem voskom. Veća oštećenja, poput oguljene kore oko čitavog debla širine par centimetara uglavnom dovode do sušenja stabla.

PROČITAJTE I...  Rod šljive slabiji, kvalitet dobar - Otkupna cena van svake logike

Korišćena literatura Šljiva, autor Prof. dr Dragan Milatović

 

Prethodni tekstPoljoprivredni sajam od 18. do 23. maja 2024. na Novosadskom sajmu
Sledeći tekstNa ponos Srbije – Ovo su najuspešniji poljoprivrednici nove generacije

POSTAVI KOMENTAR

Unesite komentar
Unesite Vaše ime