Leto i suša idu ruku pod ruku. Svedoci smo da su talasi ekstremnih temperatura sve duži, što dovodi do slike da nekada predivan vrt postane braon i suv. Da li može da se sačuva i spasi? Naravno da može, a evo i kako.
Kako vreme postaje sve toplije, bašte i povrtnjaci se brže suše i zahtevaju veću pažnju. Ove godine svi smo svedoci velike suše, a ovi saveti vam mogu pomoći.
Žuto lišće ne znači nužno da je biljka mrtva i da joj ne možete pomoći. Prvo, proverite da li stabljike imaju znake života. Ako su savitljive i čvrste potencijalno možete da oživite biljku. Međutim, ako su stabljike suve i lome se – biljka je mrtva.
Šta možete da uradite?
Prvo, oduprite se porivu da orežete uvenulu biljku. Neke biljke kada pate od suše miruju i samo izgledaju kao da su mrtve. Ukoliko je biljka zaista mrtva – uklonite je iz vrta.
Pravilno zalivanje
Započnite zalivanje polako i obilno, da voda prodre duboko. Najefikasniji način zalivanja je spor i ujednačen tok koji ide direktno do korenske zone. Jedno ili dva temeljna zalivanja mnogo su bolja od čestog i laganog prskanja.
Biljke se razlikuju po tome koliko su sposobne da tolerišu stres zbog suše. Povrće je posebno teško održavati u životu tokom duže suše. Na primer, paradajz i pasulj zahtevaju redovno zalivanje i neće tolerisati duge periode bez dovoljno vlage.
Kada je u pitanju drveće ili grmaste vrste prvo zalijte mlade biljke, a zatim one koje su bile u zemlji 2-5 godina. Takođe, zalivajte mala stabla.
Zalivajte rano ujutro ili kasno uveče.
Malčiranje
Malčirajte oko biljaka da bi očuvali vlagu u tlu i umerenu temperaturu zemljišta. Poželjno je koristiti organski malč, poput sena, slame. Tokom toplotnih talasa ili suše, malč svetle boje će da reflektuje sunčevu svetlost i na taj način će pomagati u hlađenju tla.
Đubrenje i suzbijanje korova
Izbegavajte korišćenje đubriva tokom suše. Soli mogu da spale korenje, navodi Davesgarden. Suzbijajte korov. Oni se takmiče sa biljkama za vlagu i hranljive materije.
Optimizam
Tokom vrelih dana razne povrtarske kulture mogu da izgledaju uvelo, ali bi uveče trebalo ponovo da ožive. Na ovaj način one čuvaju energiju tokom najtoplijeg dela dana. Prošetajte po bašti uveče. Biljke koje i dalje izgledaju uvelo signaliziraju da nešto drugo nije u redu sa njima. Posebno obratite pažnju na paradajz kome se listovi suše.