Nije neobično da sportisti, glumci i druge javne ličnosti kupuju imanja, a sve je učestalije da kupuju poljoprivredno zemljište i profesionalno se bave poljoprivredom. Pisali smo o zasadima voća Darka Miličića, a ovo je priča o Milanu Mačvanu, proslavljenom košarkašu, a sada profesionalnom voćaru i rataru.
Nakon završene košarkaške karijere, srpski reprezentativac Milan Mačvan je odlučio da se povuče iz sveta sporta i svoje vreme i energiju usmeri na voćarstvo i ratarstvo.
Još 2009. godine Mačvan je, kako kaže, dobio je savet od bankara koji mu je na pitanje gde da uloži novac rekao „Samo kupuj zemlju“.
Kako je otkrio u emisiji Uprave za poljoprivredno zemljište Ministarstva poljoprivrede, te, sada već davne 2009. godine, dok je igrao za Hemofarm, jedan bankar je mu je rekao da kupuje zemlju svuda gde je voda po Srbiji, jer će dolaziti sa istoka, kako Arapi, tako i Kinezi i svima će biti potrebna zemlja.
To tada nije shvatao ozbiljno, ali je 2016. godine složio kockice i tada kreće u kupovinu zemlje i proizvodnju lešnika, zatim trešanja, a onda ulazi i u ratarstvo. Kada je završio košarkašku karijeru 2020. godine, prirodan put je bio da nastavi da se bavi poljoprivredom. Njegove plantaže obuhvataju regiju Pocerine koja ima odlične klimatske uslove za uzgajanje voća.
„Od 2020. godine smo agresivnije kupovali zemlju, usmerili se ponovo na lešnik, krušku, malinu, imamo i hektar trešnje. Od ove godine smo proširili naše ratarstvo, sada imamo preko 120 hektara kukuruza i 25 hektara pšenice. Naša ideja je da lešnik bude jedina kultura koju bismo širili, ostale kulture su dosta zahtevnije“ objašnjava Mačvan.
Zasad maline se prostire na 6,5 hektara od čega je 5 hektara pod protivgradnom mrežom. Na 1 hektar je industrijska Polana, a 5,5 hektara je klupska sorta maline Enrosadire, koju karakteriše otpornost na bolesti, brzo stizanje plodova na berbu, dobar ukus plodova koji dugo zadržavaju svežinu.
On je otkrio recept iz Italije, koji je eksperimentalno primenio kod sebe, a to je da u zasadu lešnika međuredno poseje pšenicu. Na ovaj način štedi na obradi zemlje i istovremeno prihoduje na pšenici.
Izvori: Uprava za poljoprivredno zemljište, Mačvan