Pored raznih nametnika, stoku ugrožava i vašljivost koja se najčešće javlja kod nedovoljno uhranjenih i slabo negovanih životinja. Kako proveriti da li su životinje vašljive, koje su preventivne mere i na koji način suzbiti vaške saznaćete u narednim redovim.
Stoku napadaju različite vrste vašiju, a najviše napadaju kopitare i papkare. Vaške parazitiraju na njihovoj koži i sisaju im krv, te ih tako slabe i iscrpljuju. Vašljivost se najčešće javlja sa jeseni i zimi, kada se povećava gustoća dlake, a prenosi se na zdrave životinje dodirom vašljivih na ispaši, tokom parenja, kada je velika gužva ili prilikom mešanja stoke na sajmovima i vašarima.
Životinje postaju nervozne, razdražljive. Često se češu o različite predmete, udaraju nogama, glođu ugrožena mesta. Ukoliko su duže pod napadom, počeće da odbijaju hranu, da gube na težini (i daju manje mleka, ako je reč o mlečnim grlima).
Kod papkara i kopitara vaške se najviše zadržavaju na glavi, vratu i repu (posebno područje u blizini rogova kada je reč o rogatim životinjama). Takođe, mogu da se uoče na unutrašnjosti buta, pri korenu grive, kao i na slabinama i drugim delovima dela pri spoju udova. Pored vaški, mogu se uočiti i gnjide. One izazivaju svrab kod životinja, a čvrsto su pilepljene uz dlaku.
Zbog vašljivosti, dlaka životinja može da počne da otpada i da se pojavljuju površinske upale kože koja prelazi u krastavost i ranice. Sve ovo ugrožava zdravlje napadnute stoke.
Bolje sprečiti nego lečiti
Da bi se sprečila pojava vaški, najbolje je sprovesti preventivne mere. To prvenstveno znači da životinje imaju štalski smeštaj koji se redovno čisti i provetrava.
Sezonska dezinfekcija štale se, po pravilu, obavlja u letnjim mesecima, kada stoka nije u štali, a pre stajskog perioda držanja stoke. Pre primene tretmana uklanjaju se hranilice i police iz prostorije, kako ne bi došlo do teške intoksikacije životinja.
Kada se primeti vašljivost kod susednog grla, treba ga izdvojiti. Ne treba ga izvoditi na zajedničku ispašu. Prostirku i ostatke dlake posle čišćenja vašljivih životinja treba redovno iznositi i spaljivati. Nikako opremu sa kojom se čisti vašljiva životinja ne treba koristiti za ostala grla.
Suzbijanje vašljivosti kod stoke
Za suzbijanje vašljivosti najsigurnije je pozvati veterinara čim se ona uoči, koji će preporučiti preparat nakon pregleda životinja. Važno je da se unište i novoizležene nimfe, a ne samo odrasle jedinke, inače će da polože jaja i sav trud je uzalud.
Pošto se paraziti izležu u različitio vreme, životinje se tretiraju u talasima. Prosečno je potrebno 2-4 tretmana da bi se vaške potpuno uništile. Uz to, treba pojačati negu i ishranu stoke, jer vaške isisavaju krv i tako iscrpljuju životinju.
Neko vreme nakon tretmana mleko ne treba piti, niti koristiti za preradu. Akumulinare štetne materije u organizmu se izlučuju u proseku za 5-7 dana. Insekticidi ne smeju da se koriste za suzbijanje vaški kod steonih životinja i veoma mladih životinja.