Ishrana ovnova SA TABELOM OBROKA

0
515
ovan
Foto: Pixabay

Priplodni ovnovi moraju da se uvedu u sezonu u dobroj kondiciji, da budu mišićavi, a ne debeli. Ma kako god da su dobro hranjeni, važno je znati da će tokom sezone pripusta uvek izgubiti na telesnoj masi. Međutim, ako su dobro hranjeni i pripremljeni, ti gubici će biti manji i kasnije će lakše da se vrate u priplodnu kondiciju. Savete oko ishrane daje dipl. inž. Olgierd Jastšenjski iz Poljoprivredne stručne službe Beograd.

Spyrale Adama 1120x1080

Ovan treba da bude dobrog izgleda, da je hitar, donekle agresivan, sa bistrim pogledom. Mimo sezone pripusta, ovnovi treba da se drže odvojeno od ostalih ovaca, pogotovo se preporučuje u periodu pripreme za sezonu pripusta.

Što se tiče ishrane, u sezoni pripusta ne treba da im se daju velike količine kabaste hrane. Sena ne bi trebalo da se daje više od 1-1,5 kg na dan.

Avenue 1120x180px

Tokom zime, ovnovima može da se daje i kvalitetna silaža i to 4-5 kg na dan, kao i sočni plodovi kao što je mrkva. Ne preporučuje se davanje šećerne repe.

PROČITAJTE I...  Farma Ile de France ovaca u selu Bare kod Knića

U letnjem periodu može da se koristi zelena hrana (10-12 kg/ dan). S obzirom da kabasta hrana ne može da zadovolji sve potrebe ovnova, potrebno je dodati u obrok i koncentrovanu hranu i to 0,5-1 kg na dan, a ukoliko je potrebno, dodati i više.

Smeša koncentrata

Bahtijarević (1982) preporučuje jednostavnu smešu koncentrata sa sledećim sastavom: prekrupa ovsa 50%, prekrupa kukuruza 25%, pšenične mekinje 15% i sačma suncokreta 10%. U tradicionalnom ovčarstvu ponegde se praktikuje da se ovnovima koji se intenzivno koriste daje 2 – 3 jaja ili 2 – 3 litra obranog mleka na dan kao izvor proteina. Umesto toga, jednostavnije i praktičnije je balansirati odgovarajuću smešu koncentrata (Đorđević i Dinić, 2006).

Ishrana mladih ovnova za priplod

Što se tiče mladih ovnova za priplod, njih treba izdašno hraniti i negovati. Potrebe ovna treba podmiriti kvalitetnim hranivima koja su ukusna i lako svarljiva. Preko leta to je paša i zelena hrana u mlađoj fazi razvitka. Zimi može da se koristi kvalitetno livadsko ili leguminozno seno, kao i silaža.

Nako završene sezone parenja, obrok treba postepeno smanjivati do uobičajene količine, vodeći računa  koliko je ovan istrošen.

PROČITAJTE I...  Država stimuliše ovčarstvo

Struktura obroka za ovnove (Krajinović i Savić, 1992)

HranivoPašni periodStajski period
Seno15% – 20%30% – 40%
Zelena hrana15% – 20%/
Koncentrat40% – 50%40% – 50%
*Hraniva animalnog porekla5% – 10%5% – 10%
**Korenasto-krtolasta hraniva40% – 50%40% – 50%

*obrano mleko
**mrkva, repa, bundeva

Obroci za ovnove ishrana ovnova

Prethodni tekstNa tržištu nema dovoljno mleka, stočari strahuju od prekomernog uvoza
Sledeći tekstHrastov ŽIR – jestiv i lekovit, možete napraviti kafu i brašno

POSTAVI KOMENTAR

Unesite komentar
Unesite Vaše ime