Tenzija na domaćem tržištu azotnog mineralnog đubriva sve više raste kako se približava trenutak prihrane zasađenih kultura.
Poljoprivrednici su još od oktobra upozoravali na nestašicu uree o čemu smo pisali u članku: Nestašica mineralnih đubriva – šta će biti sa setvom i prinosom pšenice? Sledilo je i upozorenje na vrtoglavi rast cena mineralnih đubriva i da je urea tri puta skuplja nego lane. Ulje na vatru je dolila Rusija koja je ograničila izvoz veštačkog đubriva. Ipak, to ne bi trebalo da utiče na uzavrelu atmosferu na domaćem tržištu, jer veći uvoznici sigurno nisu čekali februar da bi nabavili đubrivo.
Jovica Jakšić, predsednik Nacionalne asocijacije poljoprivrednika Srbije (NAPS) veruje da su uvoznici naručili đubrivo pre sankcija Rusije. Njemu je najbitnije da poljoprivrednici dođu do đubriva po što povoljnijim cenama. Kako kaže za Danas, cena je za nijansu pala, sa 940 na 860 evra, a oni su pokušali da naprave aranžman da uzmu veću količinu i da dobiju što jeftinije đubrivo.
Prema njegovim rečima, đubriva ima iz arapskih zemalja, a tom đubrivu je skinuta carina od 10 odsto, pa bi i cena trebala da bude niže.
Jakšić navodi da uvoznici trenutno „vode rat“, jer su jedni uvozili iz arapskih zemalja po nižoj ceni, a drugi iz Rusije i EU po većoj. ”Sada jedni hoće jeftinije da prodaju, drugi se bune jer im to ne odgovara. Pokušavaju da podignu cenu, a veliki problem su otkupljivači koji imaju svoja otkupna mesta. Oni su kupili ureu za 115 ili 120 dinara, sada oni pritiskaju da je prodaju što skuplje, a to sve ide na štetu nas poljoprivrednika“, napominje Jakšić i dodaje da gledaju da se izbore da kupe po što nižoj ceni, da dođu pre trgovaca do đubriva i izbegnu njihove marže.
Još nisu ušli u njive, ističe on, i dodaje da to zavisi od vremena koje je za sada bilo dobro jer je bilo snega zbog čega je pšenica u dobroj kondiciji.
Podsećamo NAPS poziva poljoprivrednike da se udruže i direktno dogovore sa uvoznicima đubriva oko količine i cene đubriva, kako bi izbegli trgovačke marže.