Pored sušne sezone, poljoprivrednike u Srbiji muči i nabavka veštačkog đubriva za jesenju setvu. Prošle godine za tonu je trebalo 45.000 dinara, a sada i do 145.000 dinara. Postavlja se pitanje da li će ga poljoprivrednici na jesen uopšte koristiti?
Vlada Srbije je nedavno produžila odluku da je uvoz azotnih đubriva bez carina do kraja godine. Kako navodi Dragan Stevanović, sekretar Udruženja za hemijsku industriju Privredne komore Srbije cene mineralnih đubriva rastu zbog porasta cene gasa. Osim toga, kompleksno đubrivo je skuplje zbog porasta cena sirovina, kao što je fosfor, koja je otišla „gore“ za 300 posto. Kao da sve to nije dovoljno, Kinezi su počeli da prave baterije od fosfora, pa je i to bitan razlog povećanja cena.
Sa druge strane, proizvodnja hrane je nezamisliva bez mineralnih đubriva. Kako objašnjava Stevanović, domaći proizvođači zadovoljavaju naše potrebe za NPK, a ostalo se izvozi. Što se tiče azotnih đubriva, samo mali deo se proizvodi kod nas, većim delom uvozimo i to iz Rusije, severne Afrike i zalivskih zemalja koje imaju nalazišta gasa.
U aprilu ove godine je objavljeno da je pančevačka Azotara pokrenula probni rad. Stevanović potvrđuje da je firma Promist (koja je kupila Azotaru) voljna da pokrene proizvodnju, a da bi proizvodnja azotnih đubriva bila isplativa dok je na snazi ova cena gasa u Srbiji.
Đubrivo nam treba vrlo brzo
Predsednik Asocijacije poljoprivrednika Vojvodine Miroslav Kiš objašnjava da će primena đubriva krenuti ubrzo, odmah posle žetve, za uljanu repicu, jer se ona seje krajem avgusta. Posle toga rade se pšenica i ječam.
Kako Kiš navodi, veštačko đubrivo je nadrealno skupo. Prošle godine kilogram je bio 40 dinara, sad je tri puta skuplje. Uvoznici su nabavili po starim cenama, a prodaju po novim. On ističe da je mali broj poljoprivrednika kupio đubrivo na proleće za jesenju setvu, kao i da je malo njih iskoristilo subvencionisane dinarske kredite.
Prema podacima iz PKS-a, prošle godine smo uvezli 650.000 tona veštačkog đubriva u vrednosti od oko 200 miliona evra. Najviše se uvezlo uree (u vrednosti od preko 67 miliona evra). Zatim, uveženo je NPK đubrivo u vrednosti od skoro 59 miliona evra. Najviše se uvozi iz Rusije, a zatim iz Hrvatske. U januaru ove godine, Srbija je uvezla đubrivo u vrednosti od oko 26,7 miliona evra.
Izvor: Bizportal