Radoslav Radanović je mladić iz Bačke Palanke koji se već 10 godina bavi pčelarstvom. Na ideju da se bavi ovim poslom došao je zajedno sa prijateljem, odmah posle srednje škole.
Danas ima blizu 60 košnica koje se nalaze na dve lokacije – jedna je na Fruškoj Gori u manjem selu, gde u blizini cveta lipa, a druge košnice se nalaze u Bačkoj Topoli, blizu bagremove šume.
Prolećni radovi
U proleće kreće prva paša koja je ili voćna ili na uljanoj repici, a najviše se zasniva na bagremovoj paši. Kako naš sagovornik kaže, ona je zadnjih godina lošija, ali se zato čeka lipa, koja je prethodnih par godina bila rekordna.
Vetar, koji je čest u proleće, takođe dosta utiče na pašu. Pčele izleću iz košnice. Jedan deo pčela se čisti, drugi deo skuplja polen, tako da su one pune tereta, što od nektara što od polena. Vetar ih obara, te one moraju više puta da poleću da bi došle do košnice.
Proizvodi od meda
Što se tiče proizvoda koji se u ovom domaćinstvu prave, ponuda je zaista raznovrsna. Jedan od najzanimljivih proizvoda, koji je ujedno i nov na našem tržištu je liofilizovani med.Proces liofilizacije se vrši na minus 60 do minus 90 stepeni u hladnjačama na 48 sati, gde od svežeg voća ostaje čista i suva materija koja je sačuvala svoje minerale. Takva materija se kupuje i dodaje u krem-med, pa se tako dobija krem – med sa liofilizovanim voćem. Tako imaju ukuse aronije, maline, narandže, jagode i višnje, kaže naš sagovornik.Ovakav proizvod još uvek nije popularan u Srbiji, ali ga sve veći broj pčelara ima na tezgama. Najzanimljiviji je deci, naročito kada je namazan na palačinkama, umesto pekmeza.
S obzirom da sve proizvode prodaje uglavnom od kuće ili preko stranice „Zlatna teglica“ na društvenim mrežama, Radoslav kaže da cene formira na osnovu tržišta.
Što se sajmova tiče, Radoslav ističe da su oni veoma bitni, ali i da je važan pristup promovisanju proizvoda.