Futoški kupus je prvi prehrambeni proizvod koji je zaštićen oznakom geografskog porekla u Srbiji. Nekada je proizvođača ove bele vrste kupusa bilo mnogo više i to ne samo proizvođača nego se gajio i navećim površinama. Danas Futog broji 29 registrovanih članova udruženja, dva više nego prošle godine, koji ovo povrće uzgajaju po svim pravilima i pridržavaju se određenih normi, kaže za naš portal Miroljub Janković predsednik Udruženja „Futoški kupus“. Trend smanjenja površina pod kupusom nastavlja se i ove godine.
Na 40 hektara ove godine dobiće se ko 1,6 tona Futoškog kupusa,to su trenutne procene na osnovu karakteristika biljke, kaže Miroljub.
Od 1580. od kada se i prvi put spominje uzgajanje kupusa u Futogu pa do danas kupus karakteriše kvalitetan i pogodan hemijski sastav, sa većom količinom sadržanog šećera a malim postotkom belančevina i kiselina . Razlika se najbolje vidi na licu mesta, u polju, po boji, obliku list… Kada se glavica odseče, onaj ko nije u temi – teško može da primeti razliku.
Kako prepoznati Futoški kupus?
Prve glavice se skidaju u oktobru,a večita dilema i priča na kojoj se lome kopllja jeste kako prepoznati pravi Futoški kupus od hibrida. Mroljub kaže da ćete ne retko čuti na pijacama i pored puta duž Futoga da se svaki povrtar kiti etiketom pravog Futoškog kupusa, međutim pravog Futokog kupusa nema svako. Pravi Futoški kupus ima prepoznatljivu oznaku zaštite autohtone vrste i tu nema greške, kaže Miroljub.
Muke uzgajivača
Ove godine na iznenađenje mnogih kupusara pojavile su se vaši na ovoj kulturi, brzom reakcijom i neškodljivim proizvodima , vaši nisu napravile štetu.
Cene rastu, zahtevi i sertifikati iziskuju troškove te kada dođe do unovčavanja proizvoda ovi proizvođači nemaju računicu u plusu, te je interes za gajenje Futoškg kupusa i pored pomoći grada Novog Sada sve manja.
I ove godine u oktobru pravi futoški kupus moći će da se kupi duž glavnog puta u Futogu ali i na Limanskoj i Satelitskoj pijaci.
Dosadašnji podaci koji ne ohrabruju pokazuju da Futoškog kupusa kao autohtone vrste sa oznakom geografskog porekla od ukupne količine kupusa u našoj zemlji- ima tek jedan posto.
Opširnije možete pogledati u video prilogu na početku teksta.
Sagovornik: Miroljub Janković predsednik Udruženja „Futoški kupus“