April je mesec kada se zemlja polako zagreva i kada se sadi i seje većina povrtarskih kultura u baštama. Takođe, može da se poseje i cveće, a ovo je naš predlog.
Nekada je mart bio prevrtljiv mesec, a dobro poznata baba Marta bila je simbol nepredvidivih meteoroloških prilika, iznenadnog minusa, mraza, pa čak i snega. Međutim, svedoci smo da se upravo ovakve oscilacije temperatura i varljive prirode dešavaju u prvoj polovini aprila, kada tokom noći temperatura naglo pada, nekada spuštajući se i ispod nule.
Zato je važno na početku istaći da biljke treba saditi na otvoreno kada prođe opasnost od mraza. Na početku aprila (kada vreme to dozvoli) može da se završi sadnja luka, graška, šargarepe, salate i praziluka. Takođe, mogu da se rasade kupus, karfiol, blitva i keleraba.
U drugoj dekadi aprila treba da se posadi krompir, cvekla, celer, špargla i kukuruz šećerac. Ukoliko želite da probate nešto novo, predlažemo uzgoj krompira pod slamom. Izuzetno je lako i jednostavno. U prvoj ili drugoj polovini aprila može se sejati boranija. Pasulj se može posejati u ovom periodu ili krajem aprila (zavisno od vremenskih prilika). U zatvorenom prostoru radi se pikiranje rasada paprike, paradajza i plavog patlidžana.
Poslednja nedelja aprila rezervisana je za direktnu setvu paradajza, paprike. Ona ima niz prednosti, ali glavni je razvoj jakog korena, što smanjuje potrebu za kasnijim navodnjavanjem (zalivanjem). Takođe, mogu da se poseju pasulj i tikvice.
Sadnja cveća u aprilu
Cveće je neophodno u svakoj bašti., a april je pravi mesec za sadnju lukovica. Ukoliko posadite gladiole krajem aprila nagradiće vas cvetanjem od juna do septembra.
Osim što ulepšava baštu, određene vrste cveća imaju ulogu zaštitnika primarnih povrtarskih kultura. Na primer, kadifica se može posejati u aprilu, lako se gaji, a odbija nematode. Ne treba zaboraviti ni predivni dragoljub koji se može sejati u aprilu i maju. Osim što je izuzetno dekorativan, veoma je važan zaštitnik povrća u bašti, a pritom je i jestiv.