Đorđe Stanić iz Šumadije pre nekoliko godina odlučio je da iskrči šumu i na tom mestu podigne voćnjak površine 3,5 hektara. Od opštine nije dobio nikakvu pomoć da iskrči šumu već je to uradio samostalno i o svom trošku.
Jabuka i trešnja
Jabuka je posađena na 1,25 hektara. Voćnjak ima sistem kap po kap i protivgradnu mrežu. Od sorti zastupljene su ajdared i rajnders. Opština je pomogla sa 40% sredstava za sisteme za navodnjavanje kao i sa 30% za sadni materijal.
Osim jabuke zasađena je i trešnja na mestu iskrčene šume i to na 1,30 hektara. Đorđe se odlučio za trešnje sorte regina, burlat i sanders. Obzirom da se voćnjak nalazi na 450 metara nadmorske visine, mesto je idealno za gajenje kupine koja se prostire na jednom hektaru.
Kupina donela lepu zaradu
Pored navedenog voća, naš domaćin gaji i kupinu. Kupina „loh nes“ ove godine dala je rod od 4 tone po hektaru, a otkupna cena bila je 200 dinara za jedan kilogram, što je prema rečima našeg sagovornika donelo lepu zaradu i pokazalo se kao veoma isplativo.
Pored jabuke, trešnje i kupine, domaćinstvo porodice Stanić ima i vinograd površine 1,70 hektara, kao i 800 stabala šljive posađene na 85 ari.
Đorđe je studirao poljoprivredu i danas ima zvanje specijaliste za ogransku proizvodnju. Već dve godine se bavi voćarstvom i planira u narednim godinama da povećava voćnjake jer je uvideo da od toga može lepo da živi. Inače, on je do skora živeo u Beogradu i radio u institutu za kukuruz u Zemun polju. Budući da su njegovi roditelji još 60-tih godina počeli da se bave vinogradarstvom i voćarstvom, on je odlučio da se vrati na selo i svojim znanjem unapredi posao kojim se oni bave.
Đorđe je pokazao da je pored znanja potrebna i dobra volja, ali i ideja da se na mestu šume podigne savremeni zasad koji će doneti dobru zaradu. Ovakvi primeri su dokaz da je moguće da se zapuštena i zaparložena zemljišta pretvaraju u obradive površine.