Jedan od razloga zašto srpska poljoprivreda kaska za evropskom je činjenica da su razvijene zapadne zemlje mnogo dalje otišle u tehnološkom pogledu. Imaju savremenu mehanizaciju koja je tamnošnjim proizvođačima mnogo dostupnija. To se automatski reflektuje na cene agrarnih proizvoda, koje većina evropljana proizvodi jeftinije nego mi, samim tim, naš seljak na evropskom tržištu nije konkurentan. To treba da se menja, pa su nove mašine i nove tehnologije predstavljene nedavno u Čantaviru. Jedan od najinteresantnijih eksponata bila je prikolica koja omogućuje kipovanje na tri strane.
„Pošto je kipovanje na sve tri strane, to olakšava istovar, odnosno, pretovar da li u mešaonu ili u silose.“ – ističe Dalibor Radosavljević ispred firme AgriCons Tech
Ovoj manifestaciji, prisustvovali su brojni stočari koji na svojim imanjima već imaju i koriste neke od ovih mašina, te su iznosili svoje impresije. Uposleni na farmama između ostalog koriste i motalicu za senažu, a mašinom upravlja samo jedan čovek.
„Koristi se za umotavanje senaže lucerke, ali drugih trava, znači jedan čovek sa daljinskim, bilo da je u traktoru sa prednjim traktorskim uterivačem ili sa telehelnerom, preko daljinskog uključuje ili isključuje rad motalice, a ona preko poluge obara balu na ravan deo da bi mogli koristiti najosnovnije alate na telehenleru ili traktorskom uterivaču.“ – objašnjava Radosavljević
Mikser za spravljanje obroka za stoku, koji se dobro pokazao na farmama mlečnih goveda. Upravo multifunkcionalnost u različitim tipovima stočarstva čini ovu mašinu interesantnom, takođe prilagodljiva je različitim tipovim traktora.
Verovatno najinteresantnija mašina prikazana na manifestaciji u Čantaviru je robot koji služi za vraćanje hrane na tkz. Hranidbeni sto. Kada goveda uzimaju hranu jedan njen deo se uvek pomeri tako da malu količinu obroka grla više ne mogu da dohvate. Ova mašina upravo služi za vraćanje hrane nad hranidbeni prostor.
„Ovaj robot tu hranu vraća ponovo do krave, tako što se okreće oko svoje ose i diže svežu hranu koja je do betona, diže na površinu. Tako da stvara taj miris svežine kod krave, i kravu navodi ponovo da se hrani, a samim tim ispušta veoma tih zvučni signal, da je nakon par dana korišćenja robota, krava kako čuje taj zvuk, sama dolazi, misleći da će da ponovo dobije taj obrok.“ – objašnjava Radosavljević
Budućnost je tu, na dohvat ruke. Iako savremena mehanizacija za naše poljoprivrednike nije jeftina, savremene mašine same sebe otplate za nekoliko sezona, kroz uštedu na radnoj snazi i bržem obavljanju poslova.