Dracena je veoma popularna saksijska biljka za unutrašnji prostor, jer se lako održava, a izuzetno atraktivno izgleda. Ipak, problemi se dešavaju, a ovo je jedan od najčešćih. Evo i zašto nastaje i kako da ga rešite.
Rod Dracene ima preko 40 vrsta žbunasti i sukuletnih biljaka. Kod nas se najviše gaji vrsta Dracena Marginata sa tankim, špicastim listovima koje ima crvenkaste ivice.
Dracena ne voli jako sunce i promaju, a zemlja se zaliva samo kada je suva u dubinu od 5 cm, jer biljka ne voli „mokre noge“. Prihrana se obavlja tečnim đubrivom na svake dve nedelje tokom proleća i leta, a u jesen i zimu jednom mesečno.
Zašto lišće dracene žuti i opada
Zato što se biljka suši, a za to postoje tri glavna razloga. Jedan je da je biljka stavljena na dosta sunčano mesto. Ako je to slučaj, premestite je u tamniji deo prostorije. Ako se dešava da listovi postaju svetliji (bleđi) to znači da je na previše tamnom mestu i da joj je potrebno više svetla.
Drugi razlog može da bude da je vazduh u prostoriji previše suv. Preporuka je da se biljka (lišće) prska vodom s vremena na vreme. Možete koristiti destilovanu vodu.
Treći razlog je da pravite velike temperaturne oscilacije u prostoriji uključivanjem klime (posebno leti), što dovodi biljku u stanje konstantnog stresa, što dalje dovodi do žućenja i opadanja listova. Biljku ćete oporaviti tako što uklonite uzrok i stabilizujete temperaturu.
S vremena na vreme lišće je potrebno obrisati mekanom krpicom kako bi se uklonila prašina o otvorile pore na listovima. Brišu se gornji i donji deo lista.
Obratite pažnju da li ima štetočina. Dracenu ponekad napadaju štitaste vaši i crveni pauk, protiv kojih bi trebalo da koristite insekticid.
Preporučujemo da obavezno pročitate i: DRACENA i PRESAĐIVANJE u veću saksiju na SIGURAN NAČIN