Kada dracena preraste saksiju, a posebno kada postane visoka treba je presaditi u komotniji prostor. Takođe, potrebno je promeniti zemlju i nahraniti biljku. U nastavku su koraci koje je potrebno preduzeti i nekoliko saveta koji će vam olakšati ceo proces presađivanja.
Dracena je sobna biljka koja se nalazi u mnogim domovima. Kod nas se najviše gaji Dracena Marginata. Potpuno je prilagodljiva životu u zatvorenom prostoru i zato je jedna od najtraženijih saksijskih biljaka. Proleće je idealno vreme za presađivanje, kao i jesen. Međutim kada naraste, to ni malo nije lako. Mi vam donosimo uputstvo kako da je presadite, bez straha da ćete povrediti biljku.
Kada dracenu treba presaditi?
To zavisi od veličine biljke i saksije u kojoj raste. Generalna preporuka je na svakih 3-5 godina. Ako saksija nije više proporcionalno velika koliko je biljka narasla i ako vam se pojavljuju koreni na drenažnim rupama – vreme je da presadite biljku. Takođe, ukoliko na tacni primetite da su se nakupili so i minerali i da se zemlja mnogo brže suši nego ranije – opet je vreme da presadite drecenu, navodi Joyusgarden. Presađivanjem ćete dozvoliti korenovom sistemu da ima dovoljno prostora za dalji rast i nećete morati ponovo da je presađujete narednih nekoliko godina.
Veličina saksije
Zavisno od vrste, drecena može da dosegne visinu oko 40-60 cm. U prirodi može da naraste i do 6 metara. U zavisnosti koliko je porasla možete da nabavite saksiju za jednu do dve veličine veću od prethodne. Kako biljka postaje sve veća, treba joj i veća baza. Na primer, ako je u saksiji od promera 25 cm, onda uzmite saksiju obima 35 cm. Uverite se da saksija ima odvodne rupe i obavezno uzmite tanjirić koji se stavlja ispod saksije.
Zemlja
Dracena voli bogato, pomalo zrnastu smesu zemlje koja je dobro drenirana. Ne želite da koren ostane u vodi, odnosno u zemlji koja je mokra, jer će da istrune. U zemlju možete da dodate perlit, šaku sitnog šljunka ili da kupite takav supstrat. Koristite saksijski supstrat na bazi treseta, sa formulacijama za sobne biljke. Možete ubaciti i nekoliko šaka komposta.
Presađivanje drecene
Proleće i jesen su dobri periodi za presađivanje drecene. Najbolje je da izbegavate da radite presađivanje tokom zime, jer biljke vole da odmaraju u to vreme. Dan pre nego što hoćete da je presadite – zalijte biljku. Žedne biljke su pod stresom, a presađivanje izaziva još veći stres, što može da utiče na njeno zdravlje. Uvek dan ili dva pre presađivanja bilo koje biljke – prvo ih zalijte. Sastojke tla izmešajte u kanti, tako da imate već pripremljeno tlo sa kojim ćete napuniti novu saksiju.
Na novoj saksiji možete papirnim ubrusom privremeno da zapušite odvodne rupe, kako ne bi rastresito tlo ispadalo kada ga budete stavljali u saksiju. Nakon punjenja saksije sa tlom (otprilike do pola) napravite rukom mesta u sredini, tako da možete lepo koren da smestite. Skinite papirne ubruse sa odvodnih rupa na saksiji.
Pre nego što izvadite drecenu iz stare saksije privežite donje listove, kako vam ne bi smetali tokom vađenja i kako ih ne biste oštetili. Ukoliko je drecena zapetljala koren na odvodnim rupama saksije, to morate da pritisnete da ih uvučete u saksiju. Takođe, odvojite zemlju od saksije tupim nožem. To će vam pomoći da biljku lakše izvadite.
Kada izvadite drecenu, ako joj je saksija bila tesna, primetićete mnoštvo korena, a manje zemlje. To znači da saksija i biljka nisu bile proporcionalne. Stavite biljku na sredinu zemlje u novoj saksiji i popunite mesta sa strane sa zemljom. Zalijte. Čim je budete presadili, kada se biljka malo oporavi od tog stresa, za samo nekoliko meseci će da naraste nekoliko centimetara.