Šta se može posejati (posaditi) u bašti od povrća KRAJEM JULA?

0
3212
basta
Foto: Pixabay

Uprkos uobičajenoj percepciji, kraj jula definitivno nije period kada je kasno za sadnju baštenskog povrća, a evo i nekoliko predloga šta možete da posejete ili posadite.

Spyrale Adama 1120x1080

Karfiol

Krajem jula sadi se rasad na otvorenom. Formiranje glavica počinje krajem septembra. Nakon što glavica dostigne prečnik 3-5 cm, treba izvaditi celu biljku i preneti u kanal dubine 20-30 cm i zaliti. Tu ostaju minimum mesec dana, odnosno dok traje period dozrevanja. Karfiol na berbu stiže od oktobra do decembra (ako je reč o sukcesivnoj sadnji).

Rotkvice

Rotvkice su odlične kako naknadni usev, jer imaju jako kratak period vegetacije 40-60 dana. Seju se krajem jula i u avgustu, i to sukcesivno na svakih nedelju do deset dana. Seju se na razmak od 5 cm, a kasnije kada niknu proređuju se, ukoliko su gušće posađene. Proređivanje se primenjuje kako bi koren imao prostora da se razvija.

Avenue 1120x180px

Cvekla

U mnogim domaćinstvima zimnica ne može da se zamisli bez cvekle, a koliko je zdrava to svi dobro znamo. Cvekla može da se posadi posle graška, boranije, luka i salate. Seje se na rastojanju od 50 cm i na dubini od 2-4 cm. Za sopstvene potrebe dovoljno je 10 strukova po članu domaćinstva, a treba je sejati na osunčanim delovima bašte i u rastresitom tlu koje je dobro nađubreno.

PROČITAJTE I...  Planiranje bašte - plodored je važan, čak i u malim baštama

Šargarepa

Nabolji period za sejanje šargarepe je kraj jula i početak avgusta, a može da se vadi iz zemlje tokom jeseni. Ukoliko se ostavi u zemlji preko zime, na proleće će početi da cveta.

Rukola

Pomalo egzotična, ali sve popularnija, rukola je biljka specifičnog ukusa koja se fenomelno slaže sa paradajzom u tanjiru. Rukola nije zahtevna za uzgoj i tretira se kao korovska biljka. Jako se brzo širi, te ako hoćete da imate kutak sa rukolom, dovoljno je da je posadite u nekom ćošku i da ostavite nekoliko biljaka da razviju cvet i same raseju svoje seme.

Rukola ima kratak period vegetacije i brzo pristiže na berbu, što je za oko 40 dana od setve. Seje se na svakih 10 cm između biljaka, a treba ostaviti oko 15-30 cm razmaka između redova.

Tikvice

U ovom periodu odgovaraju sorte koje imaju kratku vegetaciju (beru se posle 40 dana). Jako će brzo klijati usled toplote, te treba obratiti pažnju. Klijanje može još i da se pospeši potapanjem semena u vodu toko noći. Više o uzgoju tikvica možete pročitati u članku: Sadnja i uzgoj TIKVICE na otvorenom (u bašti): Obilje hrane bez puno muke

PROČITAJTE I...  Povrće u plasteniku

Referenca: The spruce, Organica.net

Prethodni tekstVeliki zbor malinara u Arilju – Neophodno konkretno rešenje
Sledeći tekstSvaštarenje neophodno za opstanak poljoprivrednih porodičnih gazdinstava

POSTAVI KOMENTAR

Unesite komentar
Unesite Vaše ime