Žuti zvezdan je izuzetno korisna višegodišnja krmna biljka, koja podnosi ekstremne temperature, predstavlja kvalitetnu stočnu hranu i obogaćuje zemlju azotom.
Žuti zvezdan može da gaji kao čist usev ili u kombinaciji sa drugim biljkama. Može da se koristi za ispašu ili za seno i senažu. Njegova prednost je ta, što može da se gaji na svim vrstama zemljišta, bilo da je reč o kiselom, krečnom, peskovitom ili glinovitom.
Reč je o vrlo hranljivoj biljci koja sadrži dosta proteina, ali kao i sve krmne leguminoze gubi na hranljivosti sa starošću (pred cvetanje sadrži oko 28% proteina, a posle cvetanja 18%, kad formira mahunu 12%, a u punoj zrelosti 9%). Količina fosfora i kalijuma slična je kao kod lucerke. Poseduje materije koje ga čine otpornim na bolesti i štetočine.
Kada su loši uslovi proizvodnje, a posebno ako je kvalitetna zemlja, prinos žutog zvezdana može biti daleko veći od prinosa ostalih krmnih biljaka. Pored navedenog, žuti zvezdan prirodno obogaćuje zemlju azotom zahvaljujući simbiotksim bakterijama na korenu, a godišnje može da fiksira značajne količine azota, čak i preko 200 kg po hektaru.
Stoka se napasa pre cvetanja, jer cvet sadrži gorke materije koje životinje neće da jedu. Dakle, za ispašu se koristi kada dostigne visinu 15-25 cm. Košenje za seno ili zelenu masu se radi kada je biljka u punom cvetu. Kada se pokosi, osuši i pripremi seno, gorčina se gubi.
Posebno je važno istaći da, prilikom ispaše stoke, ne postoji opasnost od pojave naduna koji se najčešće javlja kod ovaca i goveda (poremećaja koji izaziva proširenje buraga (nadutost) usled prekomernog nakupljanja gasova).
Žuti zvezdan i uslovi uzgoja
Vreme setve je kraj avgusta–polovina septembra i polovina marta-kraj aprila. Setvena norma je 12-15 kg/ ha, a seme klija na 3-4 stepena. Seje se na 10-15 cm, plitko do 2 cm. Đubri se mineralnim i organskim đubrivom i to stajnjakom 25-30 t/h, fosfor i kalijum 80-120 kg/ha pri osnovnoj obradi, a azotom predsetveno 50-60kg/ha.
U prvoj godini je osetljiv na niske temperature, dok stariji usevi mogu da izdrže i minus 25 stepeni. Izuzetno je tolerantan na sušu. Za smeše sa žutim zvezdanom koriste se ježevica, prava livadarka… Od korova se štiti po potrebi.
Može da se kosi 2-3 puta tokom vegetacije i brzo se regeneriše nakon otkosa, kao i posle napasanja stoke. Daje prinos od 35-40 t/ha zelene mase ili 6-9 t/ha sena , a u smeši sa travama 10-15 t/ha. Period eksploatacije je do 8 godina.
Za kraj sugerišemo da pročitate članak o još jednoj fantastičnoj biljci za ishranu preživara, a u pitanju je čičoka.
Referenca:
Poljoprivredna savetodavna i stučna služba, dr Radosav Vujić, Svetlana Zlatarić
Institut za krmno bilje Kruševac