Afrička kuga svinja nije samo problem proizvođača, već čitave nacije. Ako izgubimo primarnu proizvodnju, onda nije samo proizvođač u problemu već čitava nacija. Bićemo okrenuti ka uvozu, a ako pored energenata, budemo zavisni od uvoza hrane, to bi bilo pogubno za našu zemlju, objašnjava prof. dr Ivan Radović sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu i rukovodilac glavne odgaivačke organizacije za Vojvodinu u oblasti svinjarstva.
Više od 50 000 životinja svih kategorija eutanazirano je zbog prisustva virusa Afričke kuge. Po okruzima, ukupno je potvrđeno 4.348 slučajeva kuge u Pčinjskom, Braničevskom, Pomoravskom, Podunavskom, Moravičkom, Južnobanatskom, Borskom, Srednjebanatskom, Zaječarskom, Sremskom, Šumadijskom, Južnobačkom, Mačvanskom, Pirotskom i u Beogradu.
Profesor Radović kaže da je bio u strahu da ćemo do kraja godine ostati potpuno bez svinja, ali su preduzete mere od strane države dale efekta.
Uginuće pretrpele i velike farme
Afrička kuga svinja je virusno oboljenje koje se ne prenosi na ljude, ali se radi o veoma opasnoj zaraznoj bolesti domaćih i divljih svinja za koju vakcina ne postoji. Manifestuje se u obliku hemoragijske groznice, a ima takvu visinu smrtnosti da može uništiti celu populaciju. Glavna karika u prenosu je pored čoveka i divlja svinja kaže prof dr Ivan Radović.
S početka, u avgustu ove godine, kuga je izbijala na područjima gde nema velikih komercijalnih farmi koje funkcionišu na profesionalnom nivou. Međutim i pored strogih mera kontrole ogromno uginuće pretrpele su i velike farme.
Dr Zoran Uzelac iz Delta Agrara kaže da im je i pored visokog nivoa unutrašnjih i spoljnih biosigurnosnih mera jedna farma u Staroj Pazovi ove godine pretrpela gubitke zbog zaraze. Kada se dijagnostikuje svinjska kuga primenjuje se eutanazija na celoj farmi.
Prema rečima profesora Radovića, od avgusta od kada je kuga prisutna, nije bilo smanjenja prodaje priplodnog materijala na teritoriji naše severne pokrajine.
Od avgusta do danas često je bio slučaj da su proizvođači primetivši prve simtome kuge, svinje nosili u klanicu kako bi se rešili svinja i kako ne bi ušli u minus. Profesor podseća da zaraženo meso nije bojazan za ljude.
Podsetimo, prema poslednjim podacima koje smo dobili sa Poljoprivrednog fakulteta , Departmana za stočarstvo, u Srbiji ima blizu 3 miliona svinja, u Vojvodini oko 110 000 krmača i nazimica. Svinjska kuga od avgusta do sada pokosila je više od 50 000 grla stoke.
Opširnije možete pogledati u video prilogu na početku teksta.
Sagovornici: Prof dr Ivan Radović, profesor na Poljoprivrednom fakultetu i rukovodilac glavne odgaivačke organizacije za Vojvodinu u oblasti svinjarstva, dr Zoran Uzelac, Delta Agrar