Klimatski uslovi su pogodovali svim povrtarskim kulturama kaže profesor Žarko Ilin sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu. Najviše je napredovalo povrće koje se uzgaja na otvorenom, a vegetacija je, u zavisnosti od kulture, čak do 4 sedmice ranija u odnosu na prošlu godinu.
„Što se tiće stanja povrtastva u prvoj polovini ove godine, možmo reći da su klimatski uslovi pogodovali, većini povrtaskih vrsta, u proizvodnji u različitim oblicima i tipovima zaštićenog prostora, a što je posebno važno u proizvodnju povrća na otvorenom polju. Čak možemo reći da je vegetacija zavisno od biljne vrste, čak od 2 do 4 nedelje ranije nego u odnosu na neku prosečnu godinu. Što znači da su vladali povoljni uslovi u predzimskom, zimskom, pogotovo rano-prolećnom periodu, kada je reč o proizvodnji povrća u zaštićenom prostoru, odnosno u proizvodnji povrća na otvorenom polju“, kaže za nas portal profesor Ilin.
Većina useva povrća je dobro podnela sušu
Većina useva je u jako dobrom stanlju, počev od graškova, zatim mrkve, peršuna, paštrnaka, rasađene paprike, paradajza, krastavca, lubenice, odnosno dinje. Izuzetno je dobro stanje u proizvodnji lukova pri setvi u rano-proleće. Ovi lukovi su sad u fazi 5 do 7 dobro razvijenih listova, i početka premeštanja asimilativa iz gornjeg asimilacionog dela u osnovu lista, odnosno sad je faza formiranja lukovice i otvorenih sočnih listova. U narednom periodu će doći do formiranja zatvorenih sočnih listova, i ovaj luk će za vađanje pristići tu negde u prvoj polovini avgusta meseca“ kaže profesor.
Problema je bilo, nadovezuje se profesor obzirom na blagu zimu, u proizvodnji zimskih lukova, odnosno lukova iz jesenje setve za zimsku proizvodnju i rano-prolećnu potrošnju. U proseku su zimski lukovi jarovizirali između 45, pa čak do 50 procenata. Veliki broj profesionalnih proizvođača da bi umanjio negativan efekat jarovizacije, odnosno pojave cvetnih stabala koji umanjuju kvalitet lukovice, je morao polovinom aprila iste useve povaljati, kako bi prekinuo rast cvetnog stabla i podstakao biljku na formiranje takozvanih okolocvetnih lukovica.
Što se tiće graškova, kaže profesor Ilin da je vreme žetve graška počelo ove godine znatno ranije, zbog visokih temperatura, i to je uticalo na značajno smanjenje prinosa prvih berbi, oko 3 do 3,5 tone.
Dobro zdravstveno stanje useva
Kada je reč o proizvodnji krompira, možemo reći da je sadnja obavljena na vreme, kaže Ilin i dodaje da je zdravstveno stanje useva besprekorno. Sada je faza formiranja intezivnog nadzemnog vegetativnog dela, početka cvetanja, formiranja ranog prinosa, visokog ekstra kvaliteta. Što se tiće ostalih povrtaskih vrsta, kao što su korenaste, pre svega rane mrkve, peršuna, paštrnaka, sada su u fazi intezivnog ukorenjavanja i početka intezivnog porasta.
Paprika je u fazi ukorenjavanja i početka cvetanja prve i druge cvetne grane, zatim paradajza takođe, ne bitno da li za industrijsku preradu ili svežu potrošnju. Uveliko je u toku rokovska setva krastavca kornišona, pre svega namenjenog za industrijsku preradu, ne bitno da li za domaće tržište ili za izvoz.
Bilo je dovoljno padavina i zbog idealnih temperatura, je zdrastveno stannje zadovoljavajuće. Profesionali proizvodđači su imali manji broj tretmana od prouzrokovača bolesti, ali to u narednom periodu mora pratiti, jer pitanje kakva će biti druga polovina juna, jula, avgusta, meseca, dodaje on.
Profesor Ilin zaključuje da je ovo jedna od bolji godina, sto se klimatskih uslova tiče. Ekonomska dobit znaće se u drugom delu vegetacije. Do sada su povrtari imali veoma visoke troškove proizvodnje, zbog visokih cena različitog repro i potrošnog materijala, pogotovo energije.
Facebook Agrosaveti stranica posvećena poljoprivredi i svim informacijama vezanim za nju.
Prati emisiju „U našem ataru“ koja se emituje već 21 godinu.
Svake nedelje donosimo vam sveže informacije o iskustvima poljoprivrednika iz cele Srbije
na youtube kanalu Vertigo produkcije.
Pogledajte iskustva drugih koja mogu pomoći i vama!