Planiranje organske biljne proizvodnje

0
81
organska basta
Foto: Unsplash / Markus Winkler

Organska biljna proizvodnja se planira na duži period. Na samom početku važno je organizovati prioritetne celine na parceli i isplanirati nekoliko osnovnih mreža, od kojih će u mnogome zavisiti zdravlje budućih biljaka i prinosi, kao i sam rad na parceli.

Orius 1120x1080

U zavisnosti od tipa proizvodnje zavisiće oblik i veličina parcele. Pošto se u organskoj proizvodnji radi rotacija useva, zastupljenije su manje parcele nego u konvencionalnoj proizvodnji. Ovo se ne odnosi na voćarsku proizvodnju sa višegodišnjim zasadima.

Zaštitni, cvetni i travni pojasevi

Odmah treba razmišljati o pojasevima specijalne namene. U to spadaju zaštitni pojasevi koji imaju ulogu zaštite od vetrova, cvetni i travni pojasevi i zaštitne barijere od zagađenja.  Treba dobro osmotriti predeo i potruditi se da se očuvaju prirodni elementi predela kao što su drvoredi, živice i sve što će kasnije imati značaj za gore pomenute zaštitne pojaseve.

Agil 1120x180

Zatim, treba zasaditi živice i drvorede oko parcele (dopuniti, ako već postoje ili napraviti nove, ukoliko nemaju). Ovo će imati dosta veliki uticaj i na snadbevanje vodom, jer će se smanjiti uticaj jakih vetrova, a time i će se smanjiti i isušivanje, povećaće se vlaga u vazduhu, a time i obrazovanje rose.

PROČITAJTE I...  Kako je šargarepa podnela sušu

Travni pojasevi predstavljaju sigurno stanište za razne beskičmenjake. Tu žive mnogi insekti grabljivice koje love u usevima i smanjuju broj štetnih organizama.

Privlačenje ptica

Korisno je unapred planirati odmorište za ptice, mesta gde bi mogle da se gnezde. Rezultat će biti  smanjenje broja insekata u proleće i na leto. Pojilište koje će im omogućiti vodu za piće i kupanje, staro (šuplje) stablo koje će im koristiti za gnežđenje, uz redovno hranjenje tokom zime, motivisaće ptice da ostanu u tom području i unište veliki broj insekata koji prezimljavaju.

Planiranje putne mreže

Ovom delu treba posvetiti posebnu pažnju i dobro ga isplanirati kako bi se omogućilo neometano kretanje mašina i radnika, a da se prolazi preko obradive površine svedu na minimu.

Kalcizacija zemljišta

Ukoliko se analizom utvrdilo da je zemljište kiselo za planirane biljne kulture potrebno je uraditi kalcizaciju. To predstavlja unošenje krečnih jedinjenja u zemljište radi neutralizacije viška kiselosti. Kako bi se izračunale tačne količine preparata potrebno je uraditi analizu zemljišta na osnovne hemijskih parametara plodnosti, mehaničkog sastava zemljišta i potencijalne hidrolitičkekiselosti H.

PROČITAJTE I...  Tanasković: Dogovor sa poljoprivrednicima u realizaciji, traže se rešenja za malinu i pšenicu

Neutralizacijom kiselosti zemljišta dolazi do veće dostupnosti korisnog fosfora i potrebnih mikroelemenata, a povećava se i mikrobiološka aktivnost zemljišta. Popraviće se proizvodni potencijal zemljšta, odnosno, stvoriće se povoljnija sredina za razvoj biljaka.

Najbolje vreme za primenu kalcizacije je tokom mirovanja vegetacije. Efekti kalcizacije nisu vidljivi odmah, već je potrebno da prođe neko vreme i ovo nije jednokratna mera, već se pH vrednost zemljišta mora pratiti u kontinuitetu i povremeno intervenisati u manjim dozama.

Navodnjavanje i odvodnjavanje

Ukoliko na nekom zemljištu postoji suvišna voda, taj problem mora da se reši pre zasnivanja proizvodnje. Odvodnjavanje može da se izvede otvorenim kanalima ili drenažom.

Gde god je moguće, potrebno je planirati navodnjavanje, makar u kritičnim fazama tokom vegetacijske godine, a posebno kod mladih zasada. Sistem za navodnjavanje se planira prema projektu koji izrađuje stručno lice, a koje uzima u obzir niz važnih parametera.

Protiverozivne mere

Svako zemljište je podložno eroziji. U našoj zemlji su dominantne dve vrste erozije: vetrom i erozija vodom. Ova druga je više zastupljena na nagnutim terenima.

PROČITAJTE I...  Podizanje plantaže oraha: Od izbora parcele do rezidbe

Kod erozija vetrom je najbolje planirati vetrozaštitne pojaseve o kojima je bilo reči na samom početku. Takođe, tokom proizvodnje pomoći će malčiranje i redukovana obrada zemljišta. Kada je reč o parcelama na padinama, kod kojih je mahom zastupljenija vodna erozija, mogu se napraviti terase i mreža kanala.  Terase imaju potporni zid ili kosinu. Kosina treba da bude obrasla vegetacijom i to višegodišnjim leguminozno- travnim smešama sa jakim korenovim sistemom.

Literatura: Uređenje zemljišta u organskoj proizvodnji, dr Jordana Ninkov, Lampkin N. (1999): Organic Farming

Prethodni tekstVremenski izazovi: Novi temperaturni rekod i ove godine
Sledeći tekstAgro Belgrade 2024 od 25. do 27. januara

POSTAVI KOMENTAR

Unesite komentar
Unesite Vaše ime