Raznovrsna organska proizvodnja porodica Letić zasniva se i na plasteničkoj ali i na proizivodnju na otvorenom. Imaju 3.000 kvadratnih metara površine pod organskim nasadima u dvanaest plastenika. Kako principi organske proizvodnje to nalažu, vodi se računa o svakom detalju i segmentu proizvodnje. A čini se da je u plasteniku kao kontrolisanom prostoru, mnogo lakše odnegovati zdravu biljku.
„Ne razlikuje se puno, samo što u organskoj za razliku od konvencionalne proizvodnje mnogo manje treba sredstava za žaštitu. Ovde vlada jedna mikroklima u plastenicima. Kao zaštićen prostor, nema nekih velikih spoljnih uticaja. Mogu da se stave mreže i zasenči plastenik, u tom slučaju bude i niža temperatura leti. Plastenici zimi izdrže do minus 5 – 6 stepeni, a da pritom nema nikakvih oštećenja na biljci“ – objašnjava Nada Letić, organski proizvođač.
Osim plasteničke proizvodnje, Letići imaju i 1,3 hektara površine pod organskom proizvodnjom, koja je pre svega namenjena uzgoju žitarica.
„Imamo i koke nosilje koje hranimo našim kukuruzom, jaja nisu sertifikovana ali praktično su organska. U zimskom periodu budu potočarka, matovilac, azijski miks, blitva, španat, kelj lišćar. To su kulture koje izdržavaju niže temperature. A potom u proleće kreće rotkvica, mlada šargarepa, mladi kupus, onda kasnije slede krastavac, paprika, paradajz, plavi patlidžan“ – kaže Nada Letić.
O počecima
Svaki početak je težak, barem tako kažu. Nada se sa svojom porodicom, 90-tih godina iz centra Novog Sada, preselila na Čenej. Na selu su pronašli svoju oazu koja im je donela mir, a onda je sve to postalo i poslovna šansa.
Kod organske poljoprivrede nema stajanja posebno ukoliko imate plastenike. Ali kako stiže lepo vreme i prvi vesnici proleća, za sve poljoprivrednike to znači i mnogo posla i to ne samo zato što je dan duži.
„Sad već kreće planiranje. Dosta možemo da uradimo u plastenicima i kada kiša pada. Ne zavisimo od vremenskih uslova. Rasad je već posađen za plastenik. Sad pravimo planove šta ćemo napolju posaditi. Plodored mora da se poštuje. S obzirom da mi imamo plastenike, u mogućnosti smo da smenjujemo po tri kulture, samo moramo da vodimo računa o tome. Prvo plan, tek onda realizacija“ – rekla je Nada Letić.
Planiranje sastavni deo proizvodnje
U organskoj proizvodnji planovi su obavezni, jer principi na kojima se ova poljoprivreda temelji tako i nalažu. Međutim ono što ne može da se planira jesu vremenske prilike. Svi iskusni poljoprivrednici dobro znaju šta sve može proleće da im donese.
„Sve što smo posejali ide u plastenik, a krajem marta i početkom aprila bi trebalo da bude rasađeno u plastenicima. Rotkvice i šargarepa koja je posejana, trebalo bi do polovine aprila da počne i da se bere, a postoji i rasad koji je predviđen za kasnije i sadi se napolju. Sa tim ne sme da se žuri, zbog tih kasnih prolećnih mrazeva. Nije preporučljivo izneti rasadu pre 10. – 15. aprila“ – savetuje Nada Letić.
I dok Letići svoje imanje pripremaju za setvu prolećnog povrća, razmišljaju i oko poboljšanja uslova za proizvodnju. Ne razmišljaju o širenju, jer već sada obrađuju 30 ari u 12 plastenika, te 1,3 ara na otvorenom. Prinosima i cenom koju postižu su zadovoljni.
„Mislim da bi nam jedino trebao jedan glistenjak, jer je to savršeno đubrivo za organsku proizvodnju i time bismo povećali proizvodnju. Time se poboljšava kvalitet ploda i biljci daje bolja otpornost. To bi mogao biti naredni plan, jer nemamo više zemljišta za neko proširenje proizvodnje. Eventualno da poradimo i na pakovanju, da svaki proizvod bude upakovan. U ovoj proizvodnji ukoliko se biljka razboli, onda propadne, tu nema pomoći. U suštini se radi na preventivi. U organskoj proizvodnji čim biljka nikne koristite sredstva koja su dozvoljena i na prirodnoj bazi, ne čekati da se biljka razboli. Kada se sve to odradi, onda budu sasvim pristojni prinosi“ – napominje Nada Letić
Porodica Letić se bavi organskom proizvodnjom od 2010. godine. U organskom statusu su od 2013. godine. Može se reći da imaju zaokružen proces proizvodnje, jer gaje koke nosilje. Iako njihova jaja nisu sertifikovana, kokoške su gajene po principima organske proizvodnje.