Poznato je da naša zemlja ima odlične uslove za razvoj cvećarstva, kako na otvorenom tako i pod plastenicima. U gajenju cveća svoju šansu prepoznala je i Branka Radivojšić iz Bačinaca, koja se, osim ljubavlju prema raznobojnom cveću, pomalo rukovodila i mogućnošću dobre zarade, kada je pre 5 godina prihvatila predlog svog supruga Jovice, da se uz proizvodnju paradajza, počnu baviti i jednom od najlepših grana poljoprivrede – cvećarstvom.
„Bili su povoljni krediti od strane Vlade Vojvodine. Mi smo to iskoristili kao i podsticajna sredstva“ – objašnjava Branka.
Kaže da im je ta mogućnost bila primamljiva, pre svega, zbog povoljnih uslova otplate, na 5 godina sa 2 posto kamate na godišnjem nivou, uz 50 posto povraćaja, što su, kao početnici u proizvodnji, mogli da vraćaju.
Trenutno imaju 3 plastenika, od kojih u dva gaje cveće a u jednom je paprika. U podizanje plastenika, uz neophodno zagrevanje i navodnjavanje biljaka, nabavku semena i opreme, kaže da su morali da investiraju oko 20 hiljada evra, a da im se uložen novac vraća „puževim koracima“. „Samo obrćeš. Nismo se obogatili ali živimo od toga“ – komentariše Branka.
365 radnih dana
Iako im je sezona najbolje prodaje uglavnom u proleće i na jesen, oni su angažovani svih 365 dana u godini. Svaka biljka zahteva ogromnu pažnju i negu naročito prilikom pojave određenih bolesti.
„Treba razni preparati protiv botritisa, leptiraste vaši,… Treba da se daju i aminokiseline. Redovna prihrana. Radiš ceo dan i gledaš. Moraš da uzmeš svaku saksiju u ruke da vidiš šta joj fali“ – objašnjava Branka.
Rezultati i planovi
Branka kaže da su zadovoljni dosadašnjim rezultatima, iako je situacija na tržištu trenutno nešto lošija nego prethodnih godina, delom i zbog slabije kupovne moći. Oni su se od samog početka fokusirali na pravilan odabir vrsta cveća kao i na kvalitet, koji njihove stalne mušterije na lokalnim pijacama prepoznaju.
„Begonija se prodaje dosta. Begonija i muškatla. Tu su i petonije. Za 8. mart ciklama, primula. Sad idu hrizanteme, viole“ – izdvaja Branka iz svog asortimana.
Raznovrstan im je asortiman ali je cena fiksna već godinama. Kako kaže,sve više se suočavaju sa nelojalnom konkurencijom iz zemalja u regionu.
„Ja od kada sam krenula je cena ista. Muškatla je već godinama 200 – 250 dinara. Oni što pre mene još rade, kažu već 10 godina je tako. Moglo bi bolje ali nema se novaca“ – kaže Branka.
Uz rad u plastenicima, Branka i Jovica pažljivo prate i objavu konkursa Ministarstva poljoprivrede. Voleli bi da konkurišu za podsticajna sredstva za kupovinu nove peći za potrebe osavremenjavanja kako povrtarske tako i cvećarske proizvodnje.
Želja im je da u godinama koje slede podignu još plastenika sa još većim brojem sadnica i raznovrsnijim asortimanom te se nadaju lepim vestima iz resornog Ministarstva.
Opširnije pogledati u prilogu.