Za četrdesetogodišnjeg Jana Fodora iz Selenče možemo da kažemo da je domaćin za primer. U domaćinstvu ima više desetina kvalitetnih umatičenih grla ovaca ile de France, svinja, po dvorištu rasni psi, ukrasni golubovi, u blizini njiva gde na oko 25 hektara gaji kulture za prehranu njegovih životinja.
„Kod nas ima svega, ima ovaca, ima krmača, prasad držimo, kokoške, čurke, to za sebe, za svoje potrebe, imamo golubove,pse. Konje smo imali do pregodnu dana, sad nemamo vremena za njih i teška srca smo ih rasprodali“počinje svoju priču Jan, mladi poljoprivrednik.
„Umatičene su sve ovce. Rasa je ile de France, imamo 60 komada.Inače, ja sam pre držao više ovaca, sa po 300-400 ovaca išli smo na Ispašu, međutim došlo je do toga da se to ne isplati, nije bilo računice držati toliko komada, nema radne snage, uglavnom to sam čuvao ja i ujak, te smo rešili da se fokusiramo na manji broj kvalitetnije rase i isplativije“, kaže Jan.
Ile de France ovace imaju najduzu tradiciju, dugu skoro jedan vek, odlične performanse i ubraja se među glavne rase za proizvodnju mesa u Evropi. Ova rasa ima sposobnost da se prilagodi svim oplemenjivačkim sistemima i regionima sa veoma raznolikom klimom. Rasa je poznata po jedinstvenom kvalitetu trupa, odličnom prirastu, visokoj plodnosti i dobrom materinstvu. Čak 3 jagnjenja u dve godine, bez upotrebe hormonskih preparata.
Ile de France najunosnije za gajenje
Naš domaćin ima iskustva u uzgoju različitih rasa ovaca, ali ove kako on kaže „sobne ovce“ najunosnije su za gajenje u današnje vreme.
„Mnogo je mekša ovca nego naše cigaje, ne znam kako bi se ona ponašala da mi nju isteramo, mi smo druge rase čuvali na kanalu, na livadama, kako bi ona to izdržala , ne znam, dok je cigaja to bez problema izdržavala, bila je napolju od prvog aprila do prvog decembara na ispaši, na kiši, na suncu i nije joj bilo ništa. Ove su na obroku, na jaslama, i malo, malo nešto fali. Znači, one daju maksimum, ali maksimum mi i traže. Zato ih ja zovem sobne ovce“ u šali dodaje Jan.
Jan drži pretežno ovce i svinje, koje prodaje uslužno. Kako kaže opredelio se za isplative rase ali i dodaje da nikada nije kupovao ad hok, nego bira, traži kvalitet i uvek mudro pazari.
„Ja sam sad skoro počeo uslužno da pečem. Prezadovoljan sam kvalitetom mesa Ile de France. Tu ne odpadne ni blizu pola, nekih 35% ako odpadne .Jagnjad sa nekih 90 dana ima 35 kila, dok to kod cigaja nismo imali, trebalo je 120-130 dana da jagnja ima 35 kila. Zbog toga sam se ja odlučio na Ile de France. Ona je na jaslama, na obroku, na koncentratu, na detelini, ali i maksimum da.“ kaže Fodor.
Jan kupuje samo vrhunska grla
„Ja ne žalim kad kupujem ovonove, kad kupujem nerastove, priplodni materijal, to mora da budu vrhunska grla. Nekad se to ide i dva, tri meseca se obilazi pa se onda uzme to što nama odgovara. Nazimice, uglavnom, uzimam iz nukleus farme“, dodaje nas sagovornik.
Na ovoj farmi jaganjci će taman doći za ove prve slave, za Božić, pa posle i oko nove godine. Letnje vrućine donele su uginuća svinja dok su se ovce izborile sa žegama, priča nam Jan.
„Sa ovcama nisam imao problem, imale su one promaju, ošišali smo ih, očistili djubre da ih ne greje odole i pregrmele su temperature od četrdeset plus. Sa krmačama bila druga priča i imao sam uginuća.“
Janov otac drži golubove, dok su njegova prava ljubav bez ikakve koristi i čista srca psi. U avliji ih ima preko dvadest. Jan kaže da bi ih imao i više da nema drugih obaveza koju mu okupiraju skoro čitav dan . No nema stajanja niti odmora . Naš domaćin kaže da se desi period kada vezano ne spava po nekoliko dana brinući da li će psi, krmače, ili ovce u njegovom domaćinstvu biti dobro. I dodaje da je to njegov život te da za drugo ne zna niti ga drugo šta interesuje.
Pogledajte iskustva drugih koja mogu pomoći i vama!
Facebook Agrosaveti stranica posvećena poljoprivredi i svim informacijama vezanim za nju.
Prati emisiju „U našem ataru“ koja se emituje već 21 godinu.
Svake nedelje donosimo vam sveže informacije o iskustvima poljoprivrednika iz cele Srbije
na youtube kanalu Vertigo produkcije.