Pored problema sa falsifikovanim medom koji je postao permanentna pojava na domećem tržištu. Pčelare u Srbiji muči još jedna muka: krađa košnica, samim tim i pčela.
Dešava se da pčelari ostanu bez glavnih rekvizita u proizvodnji meda, jer lopovi pribegavaju i ovoj vrsti „biznisa“. Činjenica je da košnice nije lako ukrasti, a naročito transportovati daleko od očiju vlasnika. Jasno je da se u ovom slučaju radi o dobro organizovanim družinama kradljivaca, koji ono što odnesu u većini slučajeva prodaju u drugom kraju zemlje. No, Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) je odlučio da tome stane na put, pa su s tim u vezi nedavno napravljeni konkretni potezi.
Kontrola, brza dojava i saradnja s policijom
Izvršni odbor SPOS-a je Radivoja Stojanovića, pčelara iz Barajeva, ujedno i policajca, imenovao za šefa operativnog tima koji kradljivcima treba da stane na put.
‚‚Krenuli smo da pravimo mrežu sadašnjih i bivših policajaca koji su ujedno i pčelari i koji poznaju problematiku ove vrste krađa.‚‚ – kaže Stojanović.
‚‚Da li smo imali sreće ili je to plod entuzijazma, tek na samom početku uspeli smo da pomognemo inspektorima vršačke i pančevačke policije da uhvate dve grupe lopova. Oni su procesuirani i očekujemo osuđujuće presude, pa da izađemo u javnost sa konkretnim podacima.‚‚ – ističe Stojanović
Stojanović i članovi pomenutog tima policajaca – pčelara dosta radi na edukaciji i ima konkretne savete za proizvođače.
‚‚Pčelarima savetujem da redovno obilaze svoje pčelinjake, da tom prilikom fotografišu košnice. Da obrate pažnju na to da li u blizini košnica ima nečega (recimo, smeća) što oni nisu ostavili, ili da košnice nisu na neki način obeležene. Takođe, treba da sarađuju sa drugim pčelarima na brzom informisanju. Ako uoče bilo šta sumnjivo, treba o tome da nas izveste. Izuzetno bitna je brza prijava i brza reakcija. Takođe, moramo pomoći policiji da ima tačan opis ukradenih košnica. Ako se ukradu u jednom delu zemlje, kako će policija iz drugog dela države znati koja košnica je ukradena‚‚ – kaže Stojanović.
Naš sagovornik ističe da među kradljivcima ima i onih koji se bave pčelarstvom, jer „poznaju materiju“. Organizovani su, jer niko ne može sam da ponese košnicu. Takođe, on kaže da onaj ko želi da nabavi košnice ne treba da poseže za kupovinom preko oglasa. Košnice koje koštaju 15 ili 20 evra, najverovatnije su ukradena roba. Cena jedne košnice sa voskom, saćem i pčelama kreće se od 250 do 300 evra.
staviti kamere i lokatore na košnicama
Na zapadu privatni posed je svetinja ko to narusi robijace godinama ali kod nas je to normalno.