Miris svežeg mesa, suvih kobasica, šunki i kuvanja kotlića i dvadesetpetu godinu za redom privukli su veliki broj Sremaca u centar sela Voganj na tradicionalni sremski svinjokolj.
„Jednom smo imali odlaganje ali nismo ga prekidali nikad u toku ovih 25 godina. Trenutno ima 7 ekipa i takmiče se u brzoj obradi mesa, brzom šurenju, brzom pravljenju slanine, pravljenju čvaraka, džigernjače, kobasice itd. Ideja je da se pokaže našim mlađima kako je to ranije bilo i kako je rađeno.“ – kaže nam Jovan Matić, poljoprivredni proizvođač iz Vognja.
I ove godine, kao i svih prethodnih, prijavljene ekipe iz okolnih sremačkih sela takmičile su se u brzoj obradi svežeg mesa, kuvanju kotlića i tradicionalnog načina pripremanja svinja za obradu. Iako smo uveliko u dvadesetprvom veku, iako je svakodnevica sve brža te se tako i hranimo Sremci međutim kažu da nisu spremni da dignu ruke od tradicije čak i kada je ona i skuplja i sporija od svega ostalog što nam je danas dostupno.
Vlada Jelovac, poljoprivredni proizvođač iz Šašinaca kaže – „Ja pamtim kao dete, klalo se jedanput godišnje, samo jedanput godišnje i to je bilo slavlje. Danas je ako može za dan da bude do dvanaest, da bude sve gotovo i da kažemo – mi završili, ali nije to – to.“ – ali, nisu ni institiucije. Pokrovitelj te manifestacije i ove godine bila je opština Ruma uz podršku Ministarstva poljoprivrede.
„To sada sve više postaje industrija. Ovo je jedan tradicionalan način prerade mesa, ovde imate i male klanice koje su izložile svoje proizvode ali imate takođe i tradicionalno klanje, videli ste i paljenje sa slamom kao što je to nekada rađeno, zato je dobro da ono što je gotovo otišlo u zaborav ponovo možemo da vidimo i da na taj način čuvamo tradiciju.“ – saznajemo od Nenada Katanića, zamenika ministra poljoprivrede.
Neke od najstarijih učesnika i dugogodišnjih kapitena ekipa koje se tradicionalno takmiče, pitali smo koliko je zapravo danas drugačije u odnosu na vremena koja se pamte, a tiču se tradicije zimskih svinjokolja.
Vekovima, širom Srbije u ovo doba godine ljudi su se spremali za duge i hladne zime. Meso i hrana generalno bili su na prioritetnom mestu za obezbediti i svako je spremao onoliko mesa koliko je bio u mogućnosti. Načini obrade i pripremanja mesa za zimu, poznatiji kao svinjokolji u Srbiji su, neretko prvenstveno bili organizovani zarad druženja familije i komšiluka i u tome je uporavo i bila njihova čar. Ovogodišnji svinjokolj imao je baš taj cilj – da se prikaže tradicionalan način obrade svinjskog mesa, da se meštani druže i zabave kao i da se proda poneki od domaćih proizvoda i sve je to još jednom uspelo.
Opširnije pogledajte u prilogu.