Egzotično voće u srcu Bačke Palanke

0
275

Malo dvorište u Bačkoj Palanci krije mnogobrojne egzotične voćne vrste. Za većinu nismo ni čuli, a kamoli probali. Indijanska banana, guava, feđoja, vučiji trn. A sve je počelo iz osnovno školskih dana našeg domaćina, pravnika po struci, Dragana Pavina.

Orius 1120x1080

Egzoticno voce 02

Gajenje kivija nije više nepoznanica, uslovi su takvi da se gaji u dvorištu, posebno ako je kuća na severnoj strani, zbog zaštite od zimskog vetra, i ako se ima plodno i blago kiselo zemljište, obilje vode. Međutim, eksperimentima nikada kraja. U draganovom dvorištu zastupljen je malo drugačiji kivi, sitniji bez dlačica i jede se sa korom.

Biljku Feđoju je pre desetak godina Dragan godina proizveo iz semena koje je nabavio u susednoj Hrvatskoj, a obzirom da je redovno cvetala ali nije rađala, morao je zbog potrebe oprašivanja nabaviti još nekoliko biljaka. Feđoja ili feijoa selowiana je voćka poreklom iz južne Amerike i u našim uslovima ne može da se gaji zimi na otvorenom. Zimi se unosi u svetlu i negrejanu prostoriju. Izdržava zime do minus 12 stepeni. U Americi, Australiji predstavlja vrlo popularno voće. Sazreva u septembru, plod je bogat jodom, a ukus je kombinacija šumske jagode i ananasa. Gaji se slično limunu, samo što je potpuno otporna na štetočine.

Agil 1120x180

Egzoticno voce 01

Mongolska borovnica, dodaje nas sagovornik niti je iz Mongolija, niti je borovnica. Ona je autohtona na našim prostorima, samo što su neke države, Poljska, Ukrajina, Kanada, uspeli da izvrše selekcionisanje tih divljih primeraka, tako da su dobijeni neke kultivari. Kultivari koji imaju krupniji plod i malo lepšu aromu. Inače, kaže Dragan, plantaže mongolske borovnice su ozbiljno krenule u Hrvatskoj. Pogodna je jer može da se gaji na svim zemljištima, raste kao mali žbun ili veliko drvo i sazreva u maju mescu.

PROČITAJTE I...  LAG ‚‚Fruška gora - Dunav‚‚

Indijanska banana

Dragan planira u budućnosti da se usresredi na indijansku bananu i na razne bobečaste voćne vrste., Asimina, indijanska banana raste kao žbun ili malo drvo, izdrži zimu do minus 30 stepeni, zahteva plodno zemljište i povremeno zalivanje. Može da se gaji na otvorenom, bez ograničenja. Plod ima izuzetan tropski ukus, najbliži mangu. Sazreva početkom septembra meseca, a u Americi je veoma cenjena.

Za plasman ne brine jer kako kaže ljudi, samo dovoljno da probaju, da vide kako to izgleda i, i svi su oduševljeni. Jedini problem koji bi eventualno mogao biti zbog komercijalnog uzgoja ovih banana jeste što ne može da se čuva dugo, tako da ne postoji mogućnost nekog izvoza. Nakon branja ona može nekih 3-4 dana maksimalno da ostane sveža, kaže nas sagovornik. Inače, ova banana sama apsolutno nije registrovana ni na koji način u našoj državi. Znači, ona čak nije ni kao hortikulturni materijal registrovana. Tako da ne postoji mogućnost da neko posadi hektar toga i da traži od ministarstva neki povrat.

PROČITAJTE I...  Kiseli kupus i ajvar iz Bačke Palanke

Egzoticno voce 03

Jagoda guava je sada u cvetu, itenzivan miris širi u jutarnjim satima kaže naš sagovornik. Guava je egzotična voćka, ali se lako gaji u saksiji. Ne podnosi temperature koje idu ispod minusa tokom zimskog perioda, slično feđoji prezimljava u svetloj i negrejanoj prostoriji. Raste oko metar visine, list je sličan listu bendžamina, cveta lepim belim cvetovima.

Plod sazreva u septembru, miris i ukus intenzivni, podsećaju malo na divlju jagodu. U kontinentalnoj Hrvatskoj su započeli uspešno gajenje guava u plasteniku u komercijalne svrhe. Ne napadaju je bolesti i štetočine.

U centralnom delu dvorišta nalazi se kaki jabuka. Posađena još davne 97 godine prošlog veka.

Dragan je je blagovremeno odustao od nekih vrsta kada je, kako kaže, shvatio da im treba hemijska zaštita što on ne praktikuje.  Za sada ovo je samo Draganov hobi, ali namera mu je, da se u narednom periodu fokusira na indijansku bananu I bobičasto voće, napravi možda manju plantažu te učini da svi mi probamo bar neku od ovih voćnih vrsta.

Prethodni tekstPrevencija bolesti kod malih i velikih životinja
Sledeći tekstMinistarstvu poljoprivrede dodatnih 3,6 milijardi za subvencije

POSTAVI KOMENTAR

Unesite komentar
Unesite Vaše ime