Usled temperatura koje su iznad očekivanih za ovo doba godine došlo je do ranijeg pokretanja vegatativnih procesa. Savet struke proizvođačima je da obave orezivanje voćki i na taj način uspore započetu vegetaciju.
Snegu se najviše nadaju voćari, jer bi usporio ili potpuno prekinuo započete procese kod voća do kojih je došlo usled visokih temperatura za ovo doba godine. Istraživač u Odeljenju za zaštitu voćaka i sertifikaciju sadnog materijala u Institutu za voćarstvo Čačak Aleksandar Leposavić kaže da ovakvo vreme ne odgovara biljnim vrstama, pogotovo voću, jer iako je voće u fazi dubokog fiziološkog mirovanja određeni procesi već polako kreću.
Leposavić savetuje voćarima, a posebno za drvenaste voćne vrste, da se uradi rezidba i da se uklone fiziološki najaktivniji delovi, posebno vrhovi, kako bi došlo do usporavanja vegetacije.
Voditi računa o zaštiti
Leposavić naglašava da se mora voditi računa o redosledu izvođenja operacija, jer ovakvi uslovi pogoduju razvoju određenih patogena protiv kojih se teško nalaze rešenja. Pre sve je reč o bakterijama koje opstaju i na niskim tepmeraturama, a za koje nema odgovarajućih preparata na našem tržištu.
“Trebalo bi i da okreče stabla dodavanjem određenih bakarnih preparata sa baktericidnim dejstvom i tako preduprede štete koje mogu nastati”, naveo je Leposavić. Krečenje voćaka je jedna od najstarijih mera zaštita voćnjaka tokom zimskog perioda.
Prema njegovim rečima, ni sada nije kasno za hemijsku zaštitu biljaka određenim preparatima, kako bi se ispravila šteta.
Izvor: Agronews