Evropska Unija planira da ublaži restrikcije vezane za GMO (genetski modifikovane organizme), sa ciljem da pomogne poljoprivrednicima da se prilagode klimatskim promenama.
Prema nacrtu EU u koji je Fajnenšel tajms (FT) imao uvid, predlaže se da mnoge genetski modifikovane biljke budu odobravane na konvencionalni način umesto kroz važeći režim EU za GMO koji je naporan i skup.
Plan je da se uspostavi kategorija biljaka kod kojih se koristilo “uređivanje gena” radi stvaranja novih sorti ali bi se to isto moglo postići i tradicionalnim tehnikama uzgajanja. To uključuje pšenicu koja može da opstane u uslovima suše, paradajz otporan na gljivice i krompir sa manje akrilamida koji postaje kancerogen u prženju.
Šta kažu druge organizacije?
U organizaciji Grinpis kažu da su protiv svakog ublažavanja propisa o GMO. Za predloženo kažu da dolazi iz “nenaučnog sveta fantazije gde se nedokazane tvrdnje korporacija uzimaju ‘zdravo za gotovo’ a rizici ne postoje”. Izmenama regulative o GMO protive se i Zeleni i drugi u Evropskom parlamentu, koji treba da odobri predlog.
Podrška od većine članica EU
Međutim, većina članica EU, koje takođe treba da odobre predlog, dala je podršku ublažavanju pravila o GMO, prema rečima osobe koja je upoznata sa nedavnim razgovorima.
Zvaničnici EU kažu da je labavljenje regulative potrebno zbog istraživanja i njihove komercijalizacije, kao i podrške malim preduzećima. Koristi bi bilo i za zemlje u razvoju koje ne znaju da li da uzgajaju useve sa GMO ako ne mogu da ih izvoze u EU.
“To bi imalo pozitivne globalne posledice”, rekao je zvaničnik EU. “Druge zemlje, posebno one sa akutnim pitanjem sigurnosti hrane, prate šta mi radimo. To bi bilo važno za njih u borbi protiv klimatskih promena”, dodao je.
Kako piše Fajnenšel tajms (FT) očekuje se da ovi planovi oko GMO ponovo pokrenu debatu o ovom kontroverznom pitanju širom Evrope. Takođe, FT piše da je predlog još podložan promenama dok ne dođe na dnevni red Evropske komisije 5. jula.
Izvor: Agronews