Trandafil (trandavilje ili baštenski slez) je izrazito dekorativna biljka sa cvetovima predivnih boja i rado se gaji u baštama. Manje je poznato da je reč o lekovitom cvetu.
Trandafil (Althea rosea (L.) Cav.) ima više formi i varijeteta. Jednogodišnje biljke imaju vretenast i razgranat koren, a stablo dostiže visinu do 180 cm. Donji listovi su okruglasti, a gornji imaju dužu dršku. Cvetovi su krupni, a mogu se javiti u različitim bojama od crne preko ljubičaste i i roze do bele.
Upotreba i lekovita svojstva
U narodnoj medicini, od cvetova se pripremaju čajevi i sirupi protiv kašlja, bronhitisa i nazeba, protiv upale usta. Takođe, upotrebljava se protiv tegoba u organima za varenje, a spolja za spravljanje obloga kod povreda. Mlado lišće služi kao dodatak salatama, navodi Zdrava Srbija.
Gajenje
Seje se što je pre moguće u proleće (tokom marta), kada vremenske prilike to dozvole, jer ima dug period vegetacije. Za nicanje semena potrebno je 20-30 dana i u početku se obrazuje samo lisna rozeta, dok se stablo formira od sredine juna. Cvetanje započinje u julu i traje sve do kraja septembra.
Seme dobro klija i na malo nižim temperaturama (8-10 stepeni Celzijusovih). Ukoliko se zakasni sa setvom, može da se desi da formira samo lisnu rozetu, ali ne i cvetno stablo. Voli osunčane položaje i da je zaštićena od vetra. Obilno cveta kada je vreme suvo, toplo i sunčano.
Cvetovi se sakupljaju po lepom vremenu, kada su se osušile kapi rose. Obično se sakupljaju cvetovi bez čašičnih listova, a zatim se suše na promajnom mestu.
Važna napomena: Primena lekovitog bilja je informativnog karaktera. Ukoliko imate zdravstvenih problema, trudnica ste ili dojilja obavezno se prvo konsultujte sa svojim lekarom.