Koristan vodič za rasađivanje kupusnjača u eko bašti

0
185
Agrosaveti - Plastenička proizvodnja povrća u selu Štrbac 04

Rasađivanje kupusnjača u organskoj ili eko bašti je najbolje uraditi u zadnjoj nedelji juna i početkom jula. Kako pravilno uraditi rasađivanje možete saznati u narednim redovima. Savete daje savetodavac PSSS Kragujevac Ljiljana Vuksanović.

Orius 1120x1080

U eko, bio ili organskim baštama polako počinje rasađivanje kupusnjača (kupus, kelj, karfiol, brokoli, keleraba).

Ukoliko je zemljište sabijeno treba ga prekopati pre rasađivanja, a ako je siromašno humusom potrebno ga je nađubriti. Sadilicom se prave rupe u zemlji, sipa kompost ili stajnjak i sade biljke. Oko stabljike biljke zemlja se blago utisne, a zatim se zalije. Biljke se okvirno sade na razmak od 20-50 cm (zavisno od vrste), a između redova 20-60 cm. Biljke je potrebno držati zasenjene bar 24 sata.

Agil 1120x180

Posle rasađivanja, biljke će početi ubrzano da razvijaju lišće. Glavica počinje da se razvija tokom poslednjih 4-7 nedelja.

Važno je znati da kupus traži dosta vode, posebno kada dođe u fazu zavijanja glavice. Zaliva se na svakih 5-7 dana. Može da se prihranjuje tečnim đubrivom od gaveza jer biljke razvijaju veliku lisnu masu. Kupusnjačama treba povremeno dodavati kompost.

PROČITAJTE I...  Proizvodnja keleraba u Mužlji

Nakon rasađivanja treba voditi računa i pratiti da li su se pojavili kupusar, kupusna vaš i kupusni moljac i preuzeti adekvatne, prirodne mere zaštite. Kupus treba saditi pored biljaka koje štite kupusnjače i odbijaju leptire: neven, paradajz, mirođiju, šargarepu, celer, nanu, žalfiju, beli luk, crni luk. Za zaštitu od leptira kupusa može da se koristi, na primer, uvarak od paradajza ili rastvor od korena čička koji je odstojao potopljen u vodi dve nedelje.

 

Prethodni tekstLaste donele tonu kukuruza domaćinstvu Tot
Sledeći tekstProizvodnja meda samoukog pčelara

POSTAVI KOMENTAR

Unesite komentar
Unesite Vaše ime