Ako se stalno borite sa korovima, zemljišnim štetočina i bolestima koji se prenose iz tla, možda je ovo leto pravo vreme da isprobate solarizaciju zemljišta. To je jeftina, laka i nehemijska metoda koja kontroliše brojnost štetočina, vrši kontrolu korova u organskoj proizvodnji i ubija patogene u vrtu.
Solarizacija zemlje je vrlo efikasna, nehemijska metoda i obično se koristi na komercijalnim farmama, jer zahteva da deo zemljišta ostane pokriveno tokom vrhunca leta. U baštama, gde je prostor često ograničen, teško je odreći se prinosa četiri do šest nedelja, koliko je potrebno za tretman zemljišta.
Ali, ako planirate unapred, solarizacija zemlje je idealno rešenje za ubijanje semena korova (posebno jednogodišnjih), kontrolu nematoda i štetočina, te eleminisanje biljnih patogena koji se prenose iz tla, kao i za poboljšanje biologije zemljišta. Posebno je efikasna za uzdignute leje.
Kako se solarizacija zemlje sprovodi
Za uspešnu solarizaciju, tlo treba da bude ravno kako bi plastična folija mogla da se „prilepi“ za zemlju. Zemlju je potrebno pre toga obraditi, razbiti grudve, tvrdo korenje, stabljike, jer ne želite ništa u tlu što bi potencijalno moglo da probuši plastičnu foliju. Možete dodati stajsko đubrivo, jer će ono da poboljša efekte solarizacije.
Kada se zemlja izravna, potrebno je dobro da se zalije, tako da sloj od 30-ak cm zemlje bude vlažan. Vlaga provodi toplotu brže i dublje u tlo. Zemlja se pokrije plastičnom folijom i na nju mogu da se rasporede teži predmeti (cigle, kamenje) po ivicama kako bi se plastika zadržala na mestu.
Solarizacija zemlje je najefikasnija kada se gornjih 15 cm zemlje održava iznad temperature od najmanje 45 stepeni Celzijusovih četiri do šest nedelja, jer većina patogenja boravi u ovom gornjem sloju zemljišta.