Iz ličnog iskustva: Kako postići zavidne rezultate u ratarskoj proizvodnji

0
147

Moderni poljoprivredni proizvođači moraju da imaju temeljno i sveobuhvatno obrazovanje, da budu multidisciplinarni i da kontinuirano prate agrarna kretanja na globalnom nivou – smatra Aleksandar Đuragin, mladi ratar iz Čuruga, koji je u toj oblasti ostvario zavidne rezultate. Kako nam je rekao prilikom obilaska njegovog gazdinstva, moderna agrotehnika, zasnovana na preporukama struke i nauke, uz primenu savremene poljomehanizacije i precizne poljoprivrede, neizostavni su deo u njegovoj ratarskoj proizvodnji.

Adama Forapro 1120x180

Savremena mehanizacija imperativ ratarske proizvodnje

Ovaj ambiciozni poljoprivrednik, koji je po obrazovanju master pravnik, ujedno je nosilac titule „Poljoprivrednik nove generacije“, koja ga, kako ističe, obavezuje da svojim pozitivnim primerom bude uzor drugim mlađim proizvođačima. Jedan deo dana provodi u gumenim čizmama na traktoru, a drugi, u poslovnom odelu u dogovorima sa partnerima.

Aleksandar kaže da su prošla vremena kada su ratari samo obrađivali zemlju, danas moraju da se doznaju i u hemijsku zaštitu, mehaničarske poslove, ekonomiju, kako bi, kako ističe, bili maksimalno rentabilno-profitabilni.

Agroglobe 10 godina mehanizacije 1120x180

Aleksandar trenutno obrađuje 55 hektara zemljišta, a u strukturi njegove ratarske proizvodnje, dominiraju pšenica, soja, ječam, suncokret, kukuruz i uljana repica. Poseduje savremenu mehanizaciju sa navigacionim sistemima, sa auto–pilotom, zahvaljujući kojoj se realizuje efikasna i ekonomski isplativa proizvodnja.

PROČITAJTE I...  Bački ratari: Ni subvencije od 500 evra/ha nas neće spasiti, ako cena pšenice bude niža od 20 dinara

Ratari iščekuju odluku države oko uvođenja tzv. plavog dizela

Izmenjene klimatske i ekonomske prilike moći će da prate u korak samo osnaženi poljoprivrednici, smatra ovaj 30-ogodišnji proizvođač, dok će mali proizvođači vremenom neminovno nestati sa poljoprivredne scene. Ono što je za primer drugim proizvođačima u Srbiji, jeste dobra međukomšijska saradnja u vidu mašinskih prstenova.

Web baner Sekator Bayer 1120x180 V01

Po Aleksandrovom mišljenju, mašinski prstenovi, odnosno razmena mehanizacije, su jedini spas za male proizvođače, koji nemaju dovoljno novca za obnovu stare ili kupovinu nove mehanizacije.

Protekle dve godine su bile izuzetno teške za sve ratare, zbog drastičnog  poskupljenja svih inputa, te se nada da će ove godine moći da računaju na veću pomoć države. Nestabilno tržište i cenovne klackalice, unele su nemir u redove proizvođača, koji ne znaju kako da odreaguju, da li da ranije prodaju svoju robu, ili da je čuvaju u slučaju da dođe do rasta cena.

Galenika Logan 1120x180

Ratari, kako ističe naš sagovornik, iščekuju odluku države oko uvođenja tzv.plavog dizela, koji bi bio namenski, samo za poljoprivredne radove, i koji bi bio znatno jeftiniji. Budući da je država uvela e-agrar, ima uvid u broj hektara koje svako poljoprivredno gazdinstvo obrađuje, i moći će na osnovu toga da opredeljuje subvencionisane količine goriva.

PROČITAJTE I...  Ratarska proizvodnja u Ćirikovcu

Ratarenje je nekada bilo teže, ali isplativije

Aleksandar je sedma generacija u porodici Đuragin koja se bavi poljoprivredom, danas je nosilac poljoprivrednog gazdinstva, koje je nasledio od svog oca Jovana, a koga prijatelji od milja zovu Boba.

BTZ 1120x180px

Gazda Boba danas ima savetodavnu ulogu i pruža mu logističku podršku. Iako je na pragu sedme decenije i u penziji, kako uz osmeh kaže, to ga ne sprečava da se u jeku žetve, sa sve slamnatim šeširom, priključi radnicima. Pitali smo ovog čuruškog domaćina, koji se sa setom priseća mladalačkih dana, kada je sa ocem u zapregama obrađivao zemlju, da li se od poljoprivrede bolje živelo tada ili danas.

Iako se, kako kaže, ulagao veći fizički napor, i više vremena se provodilo na njivama, ratari su bolje živeli od svog rada. Kaže da ne zavidi mlađim generacijama, jer je danas veoma teško doći do sigurnog posla u gradu, a napore države da motiviše mlade za ostankom na selu pozdravlja, ali smatra da te mere moraju biti sveobuhvatnije.

Adama Maganic 1120x180

Ponosan je na činjenicu da se njegov sin opredelio za ostanak na porodičnom imanju, i što planski ulaže u svoje znanje i obnovu mehanizacije. Planiraju da apliciraju i za sredstva iz IPARD fonda, kako bi kupili nove priključne mašine, jer jedino tako će moći da idu u korak sa savremenim trendovima u ratarskoj proizvodnji.

PROČITAJTE I...  Ratarska organska proizvodnja

Opširnije pogledajte u video prilogu na početku teksta.

Sagovornici: Aleksandar i Jovan Đuragin, poljoprivrednici iz Čuruga

Prethodni tekstAnanas jagode jedinstvenog izgleda i ukusa
Sledeći tekstPreporuka za zaštitu od korova i prihranu KUKURUZA u početnim fazama porasta

POSTAVI KOMENTAR

Unesite komentar
Unesite Vaše ime