U beogradskom vinogradarskom reonu grožđe se gaji na oko 1130 hektara, od čega vinske sorte na 430 hektara. Tradicija pravljenja vina je zaista duga i odiše specifičnostima koja sa sobom nosi Dunav i ruža vetrova. Kako bi zaštitili te specifičnosti i dobili oznaku geografskog porekla, vinari iz tog reona su se udružili i osnovali Udruženje proizvođača vina sa oznakom geografskog porekla Beograd.
“Udruženje je nastalo kao rezultat novog zakona o vinu koji je predvideo da geografsko poreklo za vino mogu dobiti Udruženja, a ne pojedinac. Mi trenutno imamo 14 članova, iako u Beogradskom vinogradarskom reonu ima bar još 10-ak vinarija, ali nisu sve bile zainteresovane za dobijanje geografskog porekla. Do kraja decembra će se konačno ozvaničiti znak Beograd, odnosno naše pravo da deklarišemo vino kao vino iz Beograda.” – kaže Branislav Anđelić ispred Udruženja proizvođača vina sa geografskim poreklom Beograd.
Nije bilo ni malo jednostavno, dodaje naš sagovornik, ali uz puno truda, rada i brojnih kontrola, cilj se približio.
“Postoje ograničenja u izboru sorte koju možete da gajite, ograničenja u prinosu, mada su vinari to radili i ranie kako bi proizveli kvalitetno vino. Dakle, ne smete da imate preko 8 tona po hektaru, vinari čak ostavljaju na čokotu i manje.” – ističe naš sagovornik.
DUNAV KAO “DRUGO SUNCE”
Što se tiče samog elaborata, on je morao da dokaže da u ovom vinogradarskom reonu postoje specifičnosti, odnosno posebni uslovi gajenja grožđa kada se govori o geografskom položaju, zemljištu, klimi, tradiciji itd.
“Naša najveća specifičnost tiče se klime i Dunava. Vrhunska vina zahtevaju veliku vodu u blizini, a nama je to Dunav. On nam obezbeđuje refleksiju sunca, dodatno osvetljava vinograd, obezbeđuje pola sata duže sunca, itd. Zemljište nam je izuzetno plodno, a imamo i ružu vetrova koju su cenili još i stari Rimljani koristeći ovaj podunavski deo kao vazdušnu banju. Iako imamo železaru u Smederevu, a ni Pančevo nam nije daleko, ovde kada merite zagađenje, aparat uvek pokazuje zeleno, jer ta ruža vetrova tera sve odavde.” – objašnjava nam ukratko Branislav.
POTENCIJAL ZA TURIZAM
Dobijanje oznake geografskog porekla značajno je i za sam grad Beograd i njegovu turističku ponudu, a evo i zašto.
“Samo dva glavna grada u Evropi imaju svoj vinski reon, to su Beč i Beograd. Beč to itekako koristi, sebe reklamira kao destinaciju za vinski turizam. Imaju podatak da njihov vinski turista potroši šest puta više novca od drugog turiste.” – ističe Branislav.
Dakle, berba 2021. godine biće okićena oznakom geografskog porekla, odnosno vina napravljena od tog grožđa nosiće oznaku Beogradskog vinogradarskog reona.