Samo najveći zaljubljenici u stočarstvo i život na selu, spremni su da se uhvate u koštac sa poteškoćama, koje im svakodnevno nameću tržišni uslovi, uprkos negativnim bilansima u proizvodnji. Tihomir Tufegdžić, najmlađi i jedan od najperspektivnijih stočara u mačvanskom selu Salaš Noćajski, koji se bavi tovom junadi, kaže da su svi njegovi preci bili istrajni i uporni u svakom poslu kojim su se bavili, što ga obavezuje da nastavi njihovim stopama. Nije odustajao Tihomir ni kada je cena bila najnepovoljnija, a bilo je i velikih gubitaka na njihovom gazdinstvu, kaže ovaj mladi stočar, kada im se tridesetak grla razbolelo i uginulo. Kako ističe, još uvek se oporavljaju od tog nepredviđenog neuspeha, ali ih to nije obeshrabrilo u daljem razvoju.
Cena tovnih junadi treba da bude minimum 2,50 evra
U njihovim objektima trenutno se vodi briga o 80 bikova simentalske rase, i taj broj je, po njegovom mišljenju, optimalan za sve one koji hranu za njihov uzgoj proizvedu na sopstvenom imanju. A Tufegdžići obrađuju oko 50 hektara zemlje, na kojoj najviše uzgajaju pšenicu i kukuruz, i kako ponosno ističe Tihomir, ove godine su ostvarili rekordne prinose, koji će im biti dovoljni za ishranu bikova i teladi.
Sigurnih kupaca, kako navodi, nemaju, što ima i prednosti i mane. Oscilacija otkupne cene zatvorila je mnoge sremske farme, ali će njihova opstati, sve dok budu na pozitivnoj nuli, odlučan je Tihomir. Ove godine su utovarili dve ture goveda po ceni od 2,30 evra, a nadaju se da će do naredne isporuke u januaru, ta cena ostati stabilna ili biti i veća.
Zbog zloupotreba i malverzacija sa subvencijama, pošteni poljoprivrednici ispaštaju
Zahvalan je Tihomir na tome što ga je država prepoznala kao uzornog mladog domaćina, kojem su odobrena bespovratna sredstva za kupovinu prskalice, cisterne i prikolice. I na tome se nije zaustavio. Prošao je i na IPARD konkursu, za kupovinu novog traktora, a podneo je zahtev i za povraćaj 50 odsto sredstava za nov sejač i plug. Željno iščekuje taj novac, i nada se da će mu leći na račun, iako su mu rekli da su isplate privremeno stopirane zbog brojnih zloupotreba koje su registrovane poslednjih meseci.
Poljoprivrednik nove generacije
Njegovu rešenost da uspe , maksimalno podržavaju njegovi roditelji, majka Ljiljana i otac Vlado. Ponosni su na svog sina i raduje ih činjenica da će imati naslednika proizvodnje. Ljiljana je preuzela brigu o ženskim teladima, hrani ih uz pomoć cucle. Kakva će biti njihova sudbina na imanju, hoće li ih zadržati za proizvodnju mleka ili kao steone junice, odlučiće kada za to dođe vreme, uz osmeh dodaje Ljiljana. Ne skida osmeh sa lica ni ponosni otac, Vlado koji kaže da je njihov sin jedan od retkih, ako ne i jedini mladi proizvođač koji se ozbiljnije posvetio stočarskoj proizvodnji.
Ljiljana i Vlada su svog ambicioznog naslednika Tihomira, vodili sa sobom na sve značajnije poljoprivredne vašare, smotre i sajmove, od njegove pete godine, te ne čudi njegova preokupacija poljoprivrednom mehanizacijom. U selu slovi za najmlađeg kombajnera, a na traktoru ga meštani ne viđaju samo kada je u kalendaru crveno slovo.
Njegova posvećenost nije ostala neprimećena ni u agrarnim krugovima, Poljoprivredni fakultet mu je pre nekoliko godina uručio priznanje za najmlađeg uspešnog poljoprivrednika, a na nedavno održanoj edukativnoj konferenciji u Master centru Novosadskog sajma, uručeno mu je i priznanje „Poljoprivrednik nove generacije“, koja su mu dodatna motivacija da istraje u nameri da porodica Tufegdžić ostane prepoznatljivo poljoprivredno gazdinstvo i u godinama koje slede.
Sagovornici: Tihomir, Ljiljana i Vlada Tufegdžić iz sela Salaš Noćajski